Преподобномученик Михаїл (Жук), ієромонах
День пам'яті (н. ст.)
Місяця серпня на 4-й день / у неділю, найближчу до 25 січня, — Собор новомучеників і сповідників Церкви Руської (перехідне)
Преподобномученик Михаїл, в миру Михаїл Григорович Жук, народився 1872 року в селі Монастирок Рава-Руського повіту Львівської губернії. Тоді ті землі входили до складу Австро-Угорщини, нині це Жовківський район Львівської області України.
Михаїл походив із селянської родини. У 1887 році він закінчив гімназію. Відомо, що навіть після її закінчення майбутній преподобномученик усе життя продовжував працювати над своєю освітою, читав книжки наукового та релігійного змісту.
Проживаючи в селі Смоліне, Михаїл з шістнадцяти років служив псаломщиком у храмі, займався селянською працею. Одружився, але рано овдовів.
Під час Першої світової війни Львівські землі були зайняті російськими військами. У 1915 році серед біженців Михаїл Жук потрапив до Росії і тоді ж став жителем Мордовського краю, оселившись спочатку в місті Краснослобідську, а потім переїхавши до села Аксел Темниківського повіту Тамбовської губернії.
Серцем уже давно схиляючись до життя чернечого, Михаїл Григорович подав прохання архієрею призначити його в якийсь монастир і 1924 року став послушником Спасо-Преображенського монастиря, що розташовувався в Краснослобідському повіті Пензенської губернії. У 1926 році послушник Михаїл був висвячений в сан ієромонаха. Після закриття монастиря він служив на парафіях у низці сіл Мордовії: Сівінь, Нове Сіндрово, Нове Дівоче, Старе Зубарєво.
Першого разу отця Михаїла заарештували в 1930 року за те, що він «залишив у церкві на ніч вогонь». Другий арешт відбувся в лютому 1932 року. Відпустили в березні без будь-яких пояснень.
Третій і останній арешт відбувся в червні 1937 року. Було висунуто звинувачення: «учасник систематичних зборів групи служителів релігійного культу, на яких опрацьовували методи агітації серед вірян проти радянської влади, всіляко робили спроби до дискредитації вождів компартії». Винним себе отець Михаїл не визнав, віри своєї не зрікався.
11 липня 1937 року трійка при НКВС Мордовської АРСР засудила ієромонаха Михаїла (Жука) на найвищу міру покарання, а саме розстріл. Вирок було виконано, і отець Михаїл прийняв мученицьку кончину 17 серпня 1937 року.
У 2000 році преподобномученик Михаїл (Жук) був причислений до лику святих.