Преподобномученик Лаврентій (Левченко), ієромонах
День пам'яті (н. ст.)
Місяця жовтня на 12-й день / у неділю, найближчу до 25 січня, — Собор новомучеників і сповідників Церкви Руської (перехідне) / місяця жовтня на 11-й день — Собор усіх святих, які в Оптиній пустині просіяли
Преподобномученик Лаврентій, в миру Стефан Іванович Левченко, народився 1893 року в селі Ніколаєвському Томської губернії в благочестивій селянській сім’ї. Три сестри і мати його вступили до Шамординського монастиря, а батько вступив до Оптиної пустині, де прийняв схиму. Разом із батьком прийшов у монастир і Стефан, якому було сімнадцять років. Невдовзі він був пострижений в чернецтво з ім’ям Лаврентій, висвячений на ієродиякона і возведений в сан архідиякона.
Після закриття Оптиної пустині 1923 року отець Лаврентій разом з батьками, сестрами і деякими братами із Оптиної оселився в будиночку в Козельську. Так вийшла невелика обитель. Заробляли на життя вони виготовленням валяного взуття.
Служби в Козельську звершували в Георгіївському храмі, де і став служити отець Лаврентій. Парафіяни храму села Іванівського, розташованого неподалік від Козельська, упросили архієпископа висвятити вподобаного ними архідиякона на ієромонаха і призначити на їхню парафію. В Іванівське до нього переїхали сестри, які допомагали в храмі й заробляли на життя рукоділлям.
1935 року співробітники НКВС стали збирати про отця Лаврентія відомості для його арешту. З’ясувалося, що ієромонах Лаврентій має великий авторитет серед православних, “обходить усіх ченців і черниць та вмовляє, щоб вони терпіли, як терпів Христос”. Він тримається дуже обережно, непомітно, намагаючись бути корисним не лише для православного товариства, а й для новостворених колгоспів.
Наприкінці літа 1937 року вийшов наказ Сталіна про масові арешти. 6 вересня 1937 року отця Лаврентія заарештували за звинуваченням у контрреволюційній агітації проти радянської влади й ув’язнили в камері при козельській міліції. Винним себе він не визнав.
Отець Лаврентій був засуджений Трійкою НКВС на розстріл і страчений 25 жовтня 1937 року. Похований преподобномученик у загальній безвісній могилі.
У 2006 році преподобномученик Лаврентій був прославлений в лику святих.
Тропарі, кондаки, молитви та величання
Тропарь, глас 4:
Славою богоугодных подвигов твоих/ днесь страна Калужская хвалится/ и Оптина Пустынь память твою светло празднует,/ преподобномучениче Лаврентие блаженне,/явился бо еси веры крепкий адамант/ и освятил еси землю нашу кровию твоею,/ темже моли Христа Бога спастися душам нашим.
Кондак, глас 8.
Подобен: Взбранной:
Ще в розробці