...

Преподобномученик Гурій (Самойлов)

Місяця грудня в 7-й день

Преподобномученик Гурій (в миру Георгій Михайлович Самойлов) народився 1880 року в селі Песья Калузької губернії в сім’ї робітника. У рідному селі Георгій закінчив церковнопарафіяльну школу, у 15 років поїхав до Москви і вступив до друкарні, де працював до 1903 року.

Влітку 1903 року став послушником в Оптиній пустелі, працював у палітурній майстерні. Навесні 1910 року пострижений у чернецтво з ім’ям Гурій, за кілька місяців висвячений на ієродиякона.

У 1918 році отець Гурій був мобілізований у тилове ополчення Червоної армії, у повітовому військкоматі виконував обов’язки переписувача мобілізаційного відділу. У 1921 році отець Гурій повернувся в Оптину пустинь, фактично закриту радянською владою. Він вступив до сільськогосподарської артіль, що утворилася з ченців. Цього ж року був висвячений на ієромонаха.

Після ліквідації артілі 1923 року отець Гурій виїхав у село Нижні Приски, де служив священиком у храмі Преображення Господнього. Служив він ревно, велику увагу приділяв проповідям, часто виконував треби безкоштовно. Крім служби, допомагав біднякам по господарству. Отець Гурій користувався великим авторитетом у селян, які часто зверталися до нього за порадою і не слухали лекторів, які приїжджали в село з антирелігійними доповідями.

У 1929 році до ОДПУ по Козельському району надійшли заяви від працівників міськвно і завідувача ізбой-читальні про те, що “батюшка Гурій веде контрреволюційну агітацію, кажучи, що в избой-читальні проводять дупістику і еристь”. Наприкінці січня 1930 року отець Гурій був заарештований і поміщений до в’язниці за антирадянську агітацію і засуджений до 8 років ув’язнення у концтабір у Хабаровську.

У 1937 році він був звільнений і оселився спочатку в місті Мединь Калузької області, а потім переїхав у село Волово Тульської області, де став служити в храмі на честь ікони Божої Матері “Знамення”. У листопаді того ж року ієромонаха Гурія заарештували як керівника терористичного церковного угруповання і відправили до Тульської в’язниці, разом із ним заарештували членів церковної ради. 7 грудня 1937 року трійка НКВС засудила всіх членів церковної ради до 10 років ув’язнення у виправно-трудовому таборі, а ієромонаха Гурія – до розстрілу. Ієромонаха Гурія (Самойлова) було розстріляно 20 грудня 1937 року в Тулі, його поховали в загальній безвісній могилі.

Зарахований до лику святих новомучеників і сповідників Руських 21 серпня 2007 року ухвалою Священного Синоду Руської Православної Церкви.