...

Преподобномученик Гавриїл (Яцик), архімандрит

Місяця вересня на 10-й день

Преподобномученик Гавриїл народився 20 листопада 1880 року в місті Борзна Чернігівської губернії в сім’ї торговця Петра Яцика, який утримував невелику шкіряну майстерню.

У 1901 році юнак закінчив у Києві вчительську семінарію і 1906 року вступив послушником у Свято-Троїцьку Сергієву лавру. Виконував послух у лаврській друкарні, де був помічником завідувача.

У травні 1917 року був мобілізований і направлений рядовим у 56-й полк у Кремлівські казарми. У 1918 році в Троїце-Сергієвій лаврі прийняв чернечий постриг з ім’ям Гавриїл.

1919 року ченця Гавриїла заарештувала Саратовська ЧК за підозрою в тому, що він є професійним військовим і білогвардійцем. Після того, як у ЧК переконалися, що це не так, його було звільнено.

У 1920 році монах Гавриїл оселився в Донському монастирі і того ж року був висвячений на ієродиякона.

1924 року ієродиякон Гавриїл був висвячений на ієромонаха, а в 1929 році був возведений в сан архімандрита. Невдовзі Донський монастир закрили, і отця Гавриїла призначили настоятелем Петропавлівської церкви села Петровське-Лобаново Красногорського району Московської області.
У розпал гонінь на Православну Церкву отець Гавриїл 7 вересня 1937 року був заарештований і поміщений під варту в Таганську в’язницю. Під час обшуку під час арешту в будинку серед церковної літератури було знайдено дві книги: “Перші дні християнства” Ф.В. Фаррара і “Велике в малому” Сергія Нілуса. На першому допиті, що відбувся 8 вересня, слідчий запитав:

— Для якої мети ви використовували ці книги?

— Обидві ці книжки я взяв ще до революції 1912 року в Троїце-Сергієвій лаврі, де вони друкувалися, а я працював у цій друкарні помічником завідувача. Книга “Перші дні християнства” твору Ф.В. Фаррара є і досі моєю настільною книгою, окремі положення з якої я використовую для проповідей у церкві. Другу книжку “Велике в малому” я зберігаю в себе для колекції, вона видавалася за участю відомого архієпископа Вологодського Никона (Рождественського). Використовуючи в бесідах із громадянами деякі положення із зазначеної книги, я з питання про гоніння на віру православну нічого не говорив, окрім тільки того, що я заявляв: гоніння на віру Христову було, є і буде; не дивуйтеся цьому…

22 вересня 1937 року трійка НКВС засудила отця Гавриїла на розстріл. Архімандрит Гавриїл (Яцик) був розстріляний 23 вересня 1937 року на полігоні Бутово під Москвою і похований у безвісній спільній могилі.