Преподобна Макрина, сестра святителя Василія Великого
День пам'яті (н. ст.)
Місяця липня на 19-й день
Преподобна Макрина, сестра святителів Василія Великого і Григорія Ніського, народилася в Каппадокії на початку IV століття. Її мати, Емілія, бачила уві сні Ангела, який назвав ще не народжену Феклою на честь святої первомучениці Фекли. Свята Емілія виконала волю Божу і назвала доньку Феклою. Інші ж родичі іменували дівчинку Макриною на честь бабусі, яка постраждала під час гоніння на християн в часи правління імператора Максиміана Галерія.
Окрім Макрини, в родині було ще дев’ятеро дітей. Свята Емілія сама керувала вихованням і освітою своєї старшої доньки, навчала її грамоти за священними книгами і псалмами Давида, вибираючи ті приклади зі святих книг, які повчали в благочесті та богоугодному житті. Свята Емілія привчила свою доньку відвідувати церковні служби і звершувати домашні молитви. Макрина була навчена також правильного ведення домашнього господарства і різного рукоділля. Вона ніколи не залишалася бездіяльною і не брала участі в дитячих іграх і забавах.
Коли Макрина виросла, батьки заручили її з благочестивим юнаком, але наречений невдовзі помер. Багато молодих людей прагнули шлюбу з нею, але Макрина всім відмовляла, обравши дівоче життя і не бажаючи зраджувати пам’яті померлого нареченого. Преподобна Макрина жила в домі своїх батьків, допомагаючи їм виконувати хатню роботу разом зі служницями як старша. Також вона ретельно стежила за вихованням і освітою молодших братів і сестер. Після смерті батька вона стала головною опорою для родини.
Коли всі діти виросли і покинули рідний дім, свята Макрина переконала свою матір, святу Емілію, залишити світ, відпустити рабів на свободу і піти в дівочий монастир. Деякі зі служниць-рабинь наслідували їхній приклад. Прийнявши чернечий постриг, вони жили разом, однією сім’єю, разом молилися, разом працювали, мали все спільне, нічим не відрізняючись одна від одної у способі життя.
Після смерті матері свята Макрина керувала сестрами обителі. Вона користувалася глибокою повагою всіх, хто знав її. Суворість до себе й утримання в усьому були притаманні святій протягом усього життя. Спала вона на дошках і не мала жодної власності.
Свята Макрина була удостоєна дару чудотворіння. Був випадок (розказаний сестрами обителі святителю Григорію Ніському після смерті святої Макрини), коли вона зцілила дівчинку, у якої на оці було більмо, поцілувавши це хворе око. По молитвам святої, в її обителі під час голоду не зменшувалася пшениця, необхідна для харчування сестер.
Преподобна Макрина померла в 380 році, до останнього подиху підносячи подячні молитви Господу за отримані від Нього протягом усього її життя благодіяння. Свята була похована в одній могилі з батьками.
Тропарі, кондаки, молитви та величання
Тропарь преподобной Макрине, сестре святителя Василия Великого, глас 2
Жениха́ твоего́ смерть ви́девши,/ разсмотре́ла еси́ тле́нную жизнь и су́етие ми́ра,/ отвсю́ду вину́ прии́мши,/ Нетле́нному Обру́чнику уневе́стилася еси́,/ посто́м и смире́нием любо́вь Того́ постига́ющи./ Тем ны́не ра́дуется со А́нгелы,// преподо́бная Макри́но, дух твой.
Ин тропарь преподобной Макрине, сестре святителя Василия Великого , глас 8
В тебе́, ма́ти, изве́стно спасе́ся, е́же по о́бразу:/ прии́мши бо Крест, после́довала еси́ Христу́/ и, де́ющи, учи́ла еси́ презира́ти у́бо плоть, прехо́дит бо,/ прилежа́ти же о души́, ве́щи безсме́ртней.// Те́мже и со А́нгелы сра́дуется, преподо́бная Макри́но, дух твой.
Тропaрь с™hz, глaсъ и7:
Въ тебЁ, мaти, и3звёстнw сп7сeсz є4же по џбразу: пріи1мши бо крeстъ послёдовала є3си2 хrтY, и3 дёющи ўчи1ла є3си2, презирaти ќбw пл0ть, прех0дитъ бо: прилэжaти же њ души2, вeщи безсмeртнэй. тёмже и3 со ѓгGлы срaдуетсz, прпdбнаz макрjно, дyхъ тв0й.
Кондaкъ с™hz, глaсъ д7.
Под0бенъ: Kви1лсz є3си2:
БGа бл7гaго всёмъ сeрдцемъ возлюби1ла є3си2, макрjно препод0бнаz, и3 сегw2 кrтъ честнhй на рaмо пріeмши, ўсeрднw послёдовала є3си2 є3мY: toнyдуже согрэшeній њбрэлA є3си2 прощeніе.
Ще в розробці