...

Праведний отрок Артемій Веркольський

День пам'яті (н. ст.)

Місяця червня на 23-й день / жовтня на 20-й день / травня на 21-й день — Собор Карельських святих / у Неділю третю після П’ятидесятниці — Собор Новгородських святих (перехідне) / місяця жовтня на 19-й день — Собор святих Архангельської митрополії

Святий Артемій Веркольський народився 1532 року в селі Верколі Двінського краю в благочестивій селянській сім’ї. Вихований у страсі Божому та християнському благочесті, він ще в дитинстві відрізнявся лагідністю, слухняністю та працьовитістю.

У віці дванадцяти років, працюючи на полі, отрок був убитий блискавкою. Забобонні односельці залишили блаженного Артемія, як померлого від раптової смерті, невідспіваним і поклали його тіло в лісі поверх землі, прикривши хмизом та берестою.

Так пролежало воно, всіма забуте, тридцять два роки. Але 1577 року мощі святого Артемія були знайдені нетлінними і прославилися багатьма чудесами та зціленнями хвороб. Так, під час злоякісної лихоманки, що поширилася в Двінському краї, веркольський селянин Каліник, взявши з гробу святого отрока бересту, привісив її до хреста на грудях сина, який вмирав, і той отримав зцілення.

Згодом були написані ікони праведного Артемія. Від дощок, на яких їх писали, залишалися стружки, і від них хворі також отримували зцілення. На місці знайдення мощей праведного отрока було засновано монастир, де й були покладені його святі мощі.

Тропарі, кондаки, молитви та величання

Гражданський шрифтЦерковнослов'янськоюУкраїнською

Тропарь праведному отроку Артемию Веркольскому, глас 2

Вы́шняго повеле́нием,/ тучено́сным облако́м не́бо помрачи́вшим,/ и мо́лниям блиста́ющим,/ гро́му же возшуме́вшу с преще́нием,/ испусти́л еси́ ду́шу твою́ в ру́це Го́сподеви,/ прему́дре Арте́мие,/ и ны́не предстои́ши Престо́лу Влады́ки всех,/ и́же ве́рою и любо́вию приходя́щим к тебе́,/ подая́ исцеле́ние все́м неотло́жно,/ и моля́ся Христу́ Бо́гу,// спасти́ся душа́м на́шим.

Кондак праведному отроку Артемию Веркольскому, глас 8

Возсия́ днесь пресве́тлая па́мять прему́драго Арте́мия;/ Богода́нная благода́ть я́ко ре́ки излива́ет от целе́бных моще́й его́ ди́вная исцеле́ния,/ и́миже от многоразли́чных неду́г избавля́емся,/ с ве́рою прие́млюще я́, и взыва́юще:// ра́дуйся, Арте́мие Богому́дре.

Молитва праведному отроку Артемию Веркольскому

Святы́й уго́дниче Бо́жий, пра́ведный Арте́мие, при́сный храни́телю святы́я ве́ры Правосла́вныя и бли́зкий защи́тниче страны́! При́зри ми́лостивно на усе́рдную моли́тву нас гре́шных и твои́м благомо́щным предста́тельством испроси́ нам у Го́спода проще́ние согреше́ний на́ших, преспе́яние в ве́ре и благоче́стии и огражде́ние от ко́зней диа́вольских. Моли́ Го́спода, да храни́т во здра́вии и непременя́емем благополу́чии ве́рных люде́й Свои́х, да пода́ст стране́ на́шей мир и тишину́, а нам нелицеме́рное послуша́ние, да сподо́бит всех нас получи́ти, по христиа́нстей кончи́не, Небе́сное Ца́рствие, иде́же вси пра́веднии вме́сте с тобо́ю, ве́чно сла́вят Отца́ и Сы́на и Свята́го Ду́ха. Ами́нь.

 

Ще в розробці