Преподобний Михаїл сповідник, єпископ Синадський
Місяця травня на 23-й день
Преподобний Михаїл сповідник з юних років прагнув чернечого життя і був направлений святішим патріархом Тарасієм (784–806) у монастир, розташований на березі Чорного моря. З ним разом вступив до обителі і святий Феофілакт (пам’ять 8 березня), майбутній єпископ Нікомідійський. Обидва ченці з ретельністю проходили в обителі подвиги спасіння і незабаром були прославлені благодатними даруваннями від Господа. Одного разу під час жнив, коли люди знемагали від спраги, по молитві ченців порожня мідна посудина почала виділяти воду.
Святіший патріарх Тарасій висвятив святого Михаїла на єпископа міста Синад. За своє святе життя і мудрість святитель Михаїл здобув глибоку любов у віруючого народу й особливу увагу імператорів Никифора I (802–811) і Михаїла I Рангава (811–813). У 787 році святитель Михаїл був присутній на Сьомому Вселенському Соборі в Нікеї.
Коли на престол вступив іконоборець-єретик Лев Вірменин (813–820), він став виганяти православних архієреїв з їхніх кафедр, призначаючи на їхнє місце своїх однодумців-єретиків.
Святитель Михаїл у цей час твердо захищав православ’я, мужньо протидіючи єретикам і викриваючи їхні помилки. Лев Вірменин засудив святителя Михаїла, але він, не боячись мук, твердо відповідав: «Я шаную святі ікони Спасителя мого Іісуса Христа і Пречистої Діви, Матері Його, і всіх святих, і вклоняюся їм. Твоє розпорядження про видалення ікон із храмів не виконаю». Тоді Лев Вірменин заслав святителя Михаїла в ув’язнення до міста Євдокіади, де сповідник помер близько 821 року. Глава святителя Михаїла зберігається в Лаврі святого Афанасія на Афоні, а частина мощей перебувають в Іверському монастирі.
Тропарі, кондаки, молитви та величання
Тропарь святителю Михаилу исповеднику, епископу Синадскому, глас 8
В тебе́, о́тче, изве́стно спасе́ся е́же по о́бразу:/ прии́м бо крест, после́довал еси́ Христу́/ и, де́йствуя, учи́л еси́ презира́ти у́бо плоть, прехо́дит бо,/ прилежа́ти же о души́ ве́щи безсме́ртней.// Те́мже и со А́нгелы сра́дуется, преподо́бне Михаи́ле, дух твой.
Кондак святителю Михаилу исповеднику, епископу Синадскому, глас 8
Я́ко архиере́й всече́стен и благоче́стия священнострада́лец,/ преще́ния злоимени́таго не убоя́вся,/ ерети́ческое того́ противле́ние победи́л еси́,/ свобо́дным гла́сом велегла́сно вопия́:/ ико́не покланя́юся Христо́ве и Пречи́стыя Того́ Ма́тере.// Сего́ ра́ди тя почита́ем, Михаи́ле.
Кондaкъ, глaсъ и7.
Под0бенъ: Ћкw начaтки:
Ћкw ґрхіерeй всечeстенъ, и3 бlгочeстіz сщ7еннострадaлецъ, прещeніz ѕлоимени1тагw не ўбоsвсz, є3ретjческое тогw2 противлeніе побэди1лъ є3си2, своб0днымъ глaсомъ велеглaснw вопіS: їкHнэ покланsюсz хrт0вэ, и3 пречcтыz тогw2 м™ре: сегw2 рaди тS почитaемъ, міхаи1ле.
Ще в розробці