Мучениця Матрона Солунська
День пам'яті (н. ст.)
Місяця березня на 27-й день
Свята Матрона була служницею знатної єврейки на ім’я Пантілла, дружини командувача імператорськими військами в місті Фессалоніки. Матрона шанувала Іісуса Христа як істинного Бога і молилася Йому потай, не привертаючи уваги хазяйки. Щодня та ходила до синагоги. Матрона супроводжувала її до дверей, а потім одразу потайки йшла до церкви, де підносила молитви Господу. Коли Пантілла виходила із синагоги, служниця вже чекала на неї там.
Настала іудейська Пасха. Матрона захотіла взяти участь у богослужіннях, що передують святу Воскресіння Господнього, яке є істинною Пасхою, котра привела нас від смерті до життя. Вона вирушила до церкви, але запізнилася повернутися до синагоги, і один зі слуг доніс на неї хазяйці. Пантіллу охопив страшенний гнів. Вона заявила, що якщо Матрона обманювала її в цьому, то вона, мабуть, так само погано виконувала і свої обов’язки. Хазяйка наказала іншим слугам прив’язати її до лави та бити різками.
На звинувачення хазяйки Матрона відповіла: “Так, я християнка, але завжди була слухняна Вашим наказам за винятком того, що стосується моєї віри. У чому я зробила помилку проти Вашої служби, що Ви так терзаєте моє тіло? Якщо Ви хочете віддати мене на смерть, тому що я шаную Іісуса Христа, то Ви маєте повну владу над моїм життям, але Ви не маєте жодної влади над моєю душею, яка належить одному Богові. Я не боюся ніяких тортур, тому що Іісус, мій Спаситель і мій Господь, прийде мені на допомогу!”.
Матрону замкнули на три дні в кімнаті, а коли звільнили, Пантілла з подивом виявила, що та стоїть вільна від пут, без жодних ран на тілі та з сяючим обличчям співає хвалу Богові. Її злість стала від цього ще жахливішою, і вона наказала знову і з ще більшою жорстокістю бичувати служницю. Дивовижне зцілення повторилося тричі, але удари палицею врешті-решт пересилили стійкість, яку виявляла Матрона. У ту мить, коли її душа відходила до Господа, вона сказала: “Господи Іісусе, Пречистий Спасителю, заради Якого я зазнала всіх цих мук, віддаю зараз душу мою в руки Твої. Удостой мене бути серед Твоїх мучеників!”.
Пантілла, боячись бути звинуваченою у вбивстві, наказала скинути тіло Матрони з високої скелі, щоб усі повірили, ніби та стала жертвою нещасного випадку. Згодом Олександр, єпископ Солунський, на початку IV століття наказав перенести дорогоцінні останки до Фессалонік, де спорудили храм, присвячений святій Матроні.
Тропарі, кондаки, молитви та величання
Тропарь, глас 4
Агница Твоя́, Иису́се, Матро́на,/ зове́т ве́лиим гла́сом:/ Тебе́, Женише́ мой, люблю́,/ и Тебе́ и́щущи, страда́льчествую/ и сраспина́юся и спогреба́юся Креще́нию Твое́му/ и стражду́ Тебе́ ра́ди,/ я́ко да ца́рствую в Тебе́ и умира́ю за Тя,/ да и живу́ с Тобо́ю;/ но я́ко же́ртву непоро́чную приими́ мя, с любо́вию поже́ршуюся Тебе́./ Тоя́ моли́твами,// я́ко Ми́лостив, спаси́ ду́ши на́ша.
Кондак, глас 2
Храм твой всечестны́й,/ я́ко цельбу́ душе́вную обре́тше, вси ве́рнии,/ велегла́сно вопие́м ти:/ де́во му́ченице Матро́но великоимени́тая, // Христа́ Бо́га моли́ непреста́нно о всех нас.
Ще в розробці