Мучениця Феодотія Нікейська
День пам'яті (н. ст.)
Місяця вересня на 17-й день
Свята мучениця Феодотія, родом із Каппадокії, постраждала в місті Нікеї за часів імператора Александра Севера (222-235 рр.).
У той час правителем Каппадокії був призначений дехто Симвлікій. Йому донесли, що багата жінка Феодотія сповідує Христа. Правитель викликав Феодотію і довго переконував її зректися істинної віри. Бачачи безуспішність своїх спроб, він віддав Феодотію на муки. Її підвісили й стали рвати залізними гаками, але вона немовби не відчувала страждань. Потім мученицю закували в ланцюги й відвели до темниці.
Через вісім днів, коли святу повели на нове катування, на ній залишилися лише слабкі сліди перенесених тортур. Правитель здивувався і запитав її: “Хто ти?” Вона відповіла: “Твій розум затьмарився, а якби ти був тверезий, то дізнався б, що я Феодотія”.
Симвлікій наказав кинути мученицю в розпечену піч. Із печі вирвалося полум’я й обпалило людей, які стояли біля неї. Ті, хто залишився неушкодженим, закрили піч і в страху розбіглися. Через деякий час прийшли жерці й відкрили піч, щоб розвіяти попіл мучениці, але їх спалило полум’я. Ті ж, хто вцілів, побачили святу Феодотію неушкодженою. Вона стояла серед полум’я між двома юнаками в білому одязі й славила Господа. Це видіння так налякало язичників, що вони впали наче мертві. Святу знову помістили в темницю.
Непереборність мучениці не давала спокою Симвлікію. Здійснивши поїздку до Візантії, на зворотному шляху він зупинився в Анкірі й зажадав доставити до себе Феодотію. Він наказав негайно кинути її на розпечене залізо, але мучениця знову залишилася неушкодженою.
Тоді Симвлікій наказав перевезти святу до міста Нікеї. Там у язичницькому храмі він хотів силою примусити її принести жертву ідолам. Проте по молитві святої ідоли впали й розбилися. Правитель у люті звелів розтягнути мученицю і перепиляти, але й тут сила Божа берегла її. Пила не завдавала Феодотії шкоди, тож слуги знесилилися. Зрештою, святу обезголовили.
Тіло святої мучениці Феодотії віддав похованню Нікейський єпископ Софроній.