Мученики Сергій Римлянин, Росафський і Вакх Римлянин

День пам'яті (н. ст.)

Місяця жовтня на 7-й день

Святих мучеників Сергія і Вакха імператор Максиміан (284–305) призначив на високі посади у війську, не знаючи про те, що вони християни. Недоброзичливці донесли Максиміану, що два його воєначальники не шанують язичницьких богів, а це вважалося державним злочином.

Імператор, бажаючи упевнитися в справедливості доносу, наказав Сергію і Вакху принести жертву ідолам. Але вони відповіли, що шанують Бога Єдиного і тільки Йому поклоняються.

Максиміан наказав зняти з мучеників знаки їхнього військового сану, одягнути їх у жіночий одяг і водити містом з залізними обручами на шиї, на посміховисько народу. Потім він знову викликав Сергія і Вакха до себе й дружньо порадив не спокушатися християнськими байками та навернутися до богів римських. Але святі були непохитні.

Тоді імператор наказав відіслати їх до правителя східної частини Сирії Антіоха, лютого ненависника християн. Антіох отримав цю посаду за допомогою Сергія і Вакха. “Отці і благодійники мої!” — сказав він святим, — “будьте милостиві не лише до себе, а й до мене: я не хотів би піддавати вас мукам”. Святі мученики відповіли, що для них життя — Христос, а смерть за Нього — придбання.

Розгніваний Антіох наказав бити Вакха бичами без милосердя, і святий мученик відійшов до Господа. Сергія взули в залізні чоботи з набитими в них гвіздками і відвели на суд до іншого міста, де він був усічений мечем (бл. 300 р.).

Тропарі, кондаки, молитви та величання

Гражданський шрифтЦерковнослов'янськоюУкраїнською

Тропарь мученикам Сергию и Вакху, глас 5

Удобре́ние Христо́вых страстоте́рпец,/ и о́чи Христо́вы Це́ркве,/ о́чи просвети́те душ на́ших,/ Се́ргие многострада́льне и Ва́кше пресла́вне:/ моли́теся ко Го́споду,/ я́ко да убежи́м тьмы грехо́вныя,/ и све́та яви́мся о́бщницы невече́рняго,// моли́твами ва́шими, святи́и.

Ин тропарь мученикам Сергию и Вакху, глас 4

Му́ченицы Твои́, Го́споди,/ во страда́ниих свои́х венцы́ прия́ша нетле́нныя от Тебе́, Бо́га на́шего:/ иму́ще бо кре́пость Твою́,/ мучи́телей низложи́ша,/ сокруши́ша и де́монов немощны́я де́рзости./ Тех моли́твами// спаси́ ду́ши на́ша.

Кондак мученикам Сергию и Вакху, глас 2

Ра́зум на враги́ му́жески вооружи́вше,/ всю тех лесть разруши́сте,/ и побе́ду свы́ше прии́мше, му́ченицы всехва́льнии,/ единомы́сленно вопию́ще:// добро́ и красно́, е́же бы́ти с Бо́гом.

Тропaрь, глaсъ є7:

Ўдобрeніе хrт0выхъ страстотeрпєцъ, и3 џчи хrт0вы цRкве, џчи просвэти1те дyшъ нaшихъ, сeргіе многострадaльне и3 вaкхе преслaвне: моли1тесz ко гDу, ћкw да ўбэжи1мъ тмы2 грэх0вныz, и3 свёта kви1мсz џбщницы невечeрнzгw мл7твами вaшими, с™jи.

Кондaкъ, глaсъ в7.
Под0бенъ: Вhшнихъ и3щS:

Рaзумъ на враги2 мyжески воwружи1вше, всю2 тёхъ лeсть разруши1сте, и3 побёду свhше пріи1мше, м§ницы всехвaльніи, є3диномhсленнw вопію1ще: добро2 и3 красно2 є4же бhти съ бGомъ.

Ще в розробці