...

Мученик Парфеній Римський

День пам'яті (н. ст.)

Місяця травня на 19-й день / у Неділю після Воздвиження — перенесення мощей на Галичину (перехідне)

Святий Парфеній походив із середовища знатних і багатих людей Рима. Майбутній мученик займав посаду нотаріуса імператорського двору. З благословення Римського єпископа Фабіана він таємно вів мартиролог.

Родина Парфенія відзначалась особливим християнським благочестям. Бачив це й таємний християнин начальник Рима Єміліан. Помираючи, він не лише заповів їм все своє майно, а й попросив опікуватись його донькою Калістою.

У цей час римським імператором був противник християн Декій. Коли імператор дізнався про те, що Парфеній і його старший брат Калогерій є християнами, то став їх звинувачувати у наверненні до християнства Калісти й розтраті її майна на користь християн. На ці звинувачення старший брат відповів: «Так, ми християни. А щодо майна Єміліана, то ми його використовуємо так, як він, будучи християнином, заповів нам ― витрачаємо для потреб нашої братії».

Довгі вмовляння, погрози та наказ принести жертву місцевим богам завершилися мужнім сповідництвом віри у Христа.

Твердість віри привела святих братів до запеклого мучителя християн Лібанія. Він з особливою завзятістю та жорстокістю мучив братів. Незважаючи на тортури, святі залишалися непоступними і твердими у вірі. Парфеній до того ж ще з більшою ревністю став сповідувати перед катами зміст і духовну сутність християнського віровчення.

Коли усі придумані Лібанієм катування (розтягування суглобів, печення розпеченим залізом, використання вогню) виявилися марними, тоді він, шаленіючи, палаючою колодою роздробив сповідникам голови.

Так, 19 травня 250 року святі Калогерій та Парфеній віддали свої праведні душі Господу. Цього ж дня римські християни віднесли тіла святих до катакомб, де знайшли вічний спочинок й інші мученики.

Мощі обох мучеників тут перебували більше тисячі років. Після розкопок римських катакомб мощі мученика Калогерія були передані до монастиря на горі Мавра (Франція). У свою чергу, мощі святого мученика Парфенія у 1655 році папа Римський Олександр VII передав до віденської каплиці імператора Леопольда I. Через два роки вони були перенесені до жіночого монастиря святої Клари.

У 1784 році, перебуваючи у Відні, отець Ієронім Стрілецький знайшов там у занедбаному стані мощі святого мученика Парфенія. Він звернувся до Рима з проханням передати їх галицьким християнам.

З дозволу папи Римського Пія VI святі мощі мученика були перенесені до Жовкви у неділю після Воздвиження Чесного і Животворящого Хреста Господнього.

Сьогодні рака з мощами знаходиться у храмі ченців Василіан у Жовкві. У православному храмі зберігається частина мощей мученика, яку передав громаді митрополит Никодим (Руснак). Шанувальники святого Парфенія добре знають, яким ревним заступником він є перед Богом за всіх вірних, які просять у нього заступництва.