Мученик Неофіт Нікейський
День пам'яті (н. ст.)
Місяця січня на 21-й день
Святий мученик Неофіт, родом із міста Нікеї, був вихований своїми батьками в суворому християнському благочесті. За доброту, стриманість і постійну молитву Богу угодно було ще в отроцтві прославити святого Неофіта даром чудотворіння. Подібно до Мойсея, святий отрок витягав воду із каміння міської стіни ударом руки і напував цією водою тих, хто страждав від спраги.
По молитві матері святого Неофіта, яка просила відкрити їй Промисел Божий про сина, сталося дивовижне явлення білого голуба, який сповістив про спасительну дорогу, що чекає на Неофіта. Явленням того самого голуба святий був виведений із рідної домівки і приведений до гірської печери, що слугувала притулком леву. Там прожив отрок до п’ятнадцяти років, вийшовши із неї лише раз для того, щоб поховати батьків і роздати майно жебракам.
Під час гонінь Діоклетіана (284–305) він добровільно з’явився в Нікею і сміливо став викривати нечестя язичницької віри. Розлючені гонителі повісили святого на дереві, били його воловими жилами і стругали тіло залізом. Потім його кинули в розпечену піч, але святий мученик залишився неушкодженим, пробувши в ній три дні і три ночі.
Мучителі, не знаючи, що зробити ще з Неофітом, вирішили вбити його. Один із язичників встромив спис у груди святого, і страждалець відійшов до Господа на шістнадцятому році свого життя. Це сталося близько 303–305 року.
Тропарі, кондаки, молитви та величання
Тропарь мученику Неофиту Никейскому, глас 4
Му́ченик Твой, Го́споди, Неофи́т/ во страда́нии свое́м вене́ц прия́т нетле́нный от Тебе́, Бо́га на́шего;/ име́яй бо кре́пость Твою́, мучи́телей низложи́,/ сокруши́ и де́монов немощны́я де́рзости.// Того́ моли́твами спаси́ ду́ши на́ша.
Тропaрь мч7ника, глaсъ д7:
М§никъ тв0й, гDи, неофЂтъ, во страдaніи своeмъ вэнeцъ пріsтъ нетлённый t тебє2, бGа нaшегw: и3мёzй бо крёпость твою2, мучи1телей низложи2, сокруши2 и3 дeмwнwвъ немощны6z дeрзwсти: тогw2мlтвами сп7си2 дyшы нaшz.
Ще в розробці