
Мученик Михаїл Новосьолов
Місяця січня на 8-й день
Мученик Михаїл Олександрович Новосьолов народився 1864 року в селі Баб’є Вишневолоцького повіту Тверської губернії в сім’ї директора гімназії. Батько Михаїла був пристрасним шанувальником Л. М. Толстого і його вчення і долучив до цього свого сина. Будучи студентом Московського університету, Михаїл бачив у Толстому втілення морального ідеалу, але не помічав того, що бажання письменника стати вчителем людства є по суті антихристовим. Михаїл вирішив на практиці застосувати вчення Толстого, створивши на гроші, що залишилися від батька, сільську громаду із п’яти інтелігентів. Почин цей зазнав повного краху. Однак причиною припинення відносин із Толстим стала не ця невдача, а ненависть письменника до Христа, від якої Михаїлу стало моторошно. Але це неприйняття Христа “вчителем” привело молоду людину до глибоких роздумів про віру і про шляхи спасіння душі, про сенс людського життя, що врешті-решт стало причиною його приходу до Церкви.
Зблизившись з отцем Іоанном Кронштадтським, старцями Оптиної та Зосимової пустиней, Михаїл Олександрович стає духовним письменником, публіцистом, видавцем “Релігійно-філософської бібліотеки”, в якій друкувалося багато відомих православних мислителів, водночас викладає класичну філологію в Московському університеті. 1907 року він організував у Москві суворо православний “Кружок тих, хто шукає християнської просвіти”, засідання якого відбувалися на його квартирі. Учасники гуртка, священники, письменники, мислителі, шанували Михаїла Олександровича за добру вдачу, чистоту душі і намірів.
1912 року Михаїла Олександровича було обрано почесним членом Московської духовної академії за свою діяльність у галузі духовної просвіти та християнської апологетики. У роки радянської влади нелегально проживав у Вишньому Волочку, щоб уникнути арешту. Написав там свою основну працю — “Листи до друзів”. Був противником обновленства й обновленців.
Навесні 1929 року Михаїла Олександровича заарештували як “керівника антирадянських церковників” і засудили спершу до 3 років позбавлення волі, а потім до 8 років ув’язнення в Ярославському політізоляторі. Там він користувався повагою в’язнів, які називали його аввою і богословом, і навернув у православ’я турка-мусульманина. 17 січня 1938 року Михаїла Олександровича Новоселова було засуджено до розстрілу за “систематичне поширення серед співкамерників наклепницьких відомостей на адресу керівників ВКПб і радянського уряду”. Розстріляний 20 січня 1938 року.
2000 року мученик Михаїл Новосьолов був прославлений в лику святих.