Мученик Матфей Соловйов

Місяця вересня на 30-й день

Мученик Матфей народився 10 жовтня 1868 року в селі Сеніно Талдомського повіту Тверської губернії в сім’ї селянина Юхима Соловйова.

З 1889 до 1893 року він служив у місті Кронштадті в 148 полку як молодший унтерофіцер. З 1894 до 1902 року Матфей Єфимович служив у Семенівській і Озерській волостях у поліції.

Після революції Матфей Соловйов оселився в селі Сеніно і зайнявся сільським господарством. У 1929 році його обрали головою церковної ради Благовіщенської церкви села Георгіє-Хотча Талдомського району. Також він виконував послух псаломщика в тій самій церкві.

На пропозиції безбожників відмовитися від служби в храмі і вступити в колгосп він відповідав категоричною відмовою. Влада у храму відібрала церковну сторожку, яку переробили на пекарню. Матфей Єфимович їздив до Москви клопотати про скасування цього рішення. “Проїздив дарма, — сказав він у відповідь одному з тих, хто запитував про результати цієї поїздки, — куди не прийдеш, ніде користі не доб’єшся. На нас і уваги не звертають, усі керівники зайняті; ділами зайнялися”.

Влітку 1937 року безбожна влада почала найнещадніші гоніння на Православну Церкву. Усюди проходили арешти духовенства і вірян. Безбожники поставили собі за мету знищити Церкву Христову.

10 вересня 1937 року Талдомське районне відділення НКВС заарештувало псаломщика Матфея Соловйова. Його помістили до камеруипопереднього ув’язнення в місті Талдомі. Наступного дня відбувся допит. Слідчий, докладно розпитав Матфея Єфимовича про життя і про службу в поліції. Він також став звинувачувати Матфея Юхимовича в антирадянських висловлюваннях, які полягали в критиці колгоспного життя, і антирадянській діяльності, котру він нібито проводив серед селян. Усі ці неправдиві звинувачення Матвій Юхимович категорично відкинув.

— З ким Ви за останній час підтримуєте близькі зв’язки в селі? — поцікавився слідчий.

— …Мав близькі стосунки зі священником Олександром Невським, з ним я разом служив в одній церкві, часто заходив до нього на квартиру в церковних справах.

— Які розмови Ви вели з ним на політичні теми?

— На політичні теми у мене з ним розмов не було.

16 вересня слідство було закінчено. Із Талдома Матфея Єфимовича перевели до Таганської в’язниці міста Москви.

10 жовтня 1937 року трійка НКВС засудила псаломщика Матфея на розстріл.

Голова церковної ради псаломщик Матфей Соловйов був розстріляний 13 жовтня 1937 року на полігоні Бутово під Москвою і похований у невідомій спільній могилі.