Мученик Ісидор, що на Хіоському острові
День пам'яті (н. ст.)
Місяця травня на 14-й день
Святий мученик Ісидор жив у III столітті на острові Хіосі, родом був із Александрії. У перший рік правління імператора Декія (249–251) було видано указ переписати всіх, хто здатен служити у військах Римської імперії. Святого Ісидора, рослого, з міцною статурою, прийняли до полку воєначальника Нумерія. Святий Ісидор був християнином, вів тверезе і стримане життя, був ціломудрений, уникаючи всіх язичницьких звичаїв.
Згідно з іншим імператорським указом усі воїни мали поклонятися римським язичницьким богам і приносити їм жертви. Ті, хто не підкорився указу, повинні були бути віддані на муки і смерть. Сотник доніс воєначальнику Нумерію, що Ісидор християнин. На допиті перед Нумерієм святий Ісидор безбоязно сповідав свою віру в Христа Спасителя і відмовився принести жертву ідолам. Нумерій переконував святого не піддавати себе мукам і коритися волі імператора, але святий Ісидор відповідав, що кориться лише волі вічного Бога, Христа Спасителя, і ніколи не зречеться Його.
Святий був відданий на муки. Під час катувань він славив Христа Бога і хулив язичницьких ідолів. Воєначальник велів відрізати святому язик, але й після цього святий продовжував виразно прославляти Христа. Нумерій в жаху впав на землю і сам втратив дар мови. Піднявшись за допомогою воїнів, він знаками зажадав собі дощечку і на ній написав наказ — відсікти голову святому Ісидору. З радістю зустрів святий Ісидор свій смертний вирок і сказав: “Славлю Тебе, Владико мій, що Ти з милості Своєї приймаєш мене у Свої небесні оселі!”
Помер мученик у 251 році. Після страти тіло його було кинуто без поховання, але друг святого, таємний християнин Аммоній, взяв його тіло і віддав землі. Пізніше і сам Аммоній прийняв мученицьку кончину в місті Кизику (пам’ять 4 вересня).
На початку XII століття руський прочанин ігумен Даниїл бачив мощі святого мученика Ісидора на острові Хіосі. Пізніше вони були перенесені до Константинополя і покладені в храмі святої Ірини.
Тропарі, кондаки, молитви та величання
Тропарь мученику Исидору Хиосскому, глас 4
Му́ченик Твой, Го́споди, Иси́дор/ во страда́нии свое́м вене́ц прия́т нетле́нный от Тебе́, Бо́га на́шего,/ име́яй бо кре́пость Твою́/ мучи́телей низложи́,/ сокруши́ и де́монов немощны́я де́рзости./ Того́ моли́твами// спаси́ ду́ши на́ша.
Кондак мученику Исидору Хиосскому, глас 4
Упра́витель превели́кий вселе́нней ты яви́лся еси́, свя́те,/ твои́ми к Бо́гу моли́твами,/ те́мже воспева́ем тя днесь,/ му́чениче Богому́дре,// Иси́доре пресла́вне.
Тропaрь, глaсъ д7:
М§никъ тв0й, гDи, їсjдwръ, во страдaніи своeмъ вэнeцъ пріsтъ нетлённый t тебє 2 бGа нaшегw: и 3мёzй бо крёпость твою 2, мучи 1телей низложи 2, сокруши 2 и 3 дeмwнwвъ немwщнhz дeрзwсти. тогw2мlтвами сп7си2 дyшы нaшz.
Кондaкъ, глaсъ д7.
Под0бенъ: Kви1лсz є3си2:
Ўпрaвитель превели 1кій вселeннэй ты 2 kви 1лсz є 3си 2, с™е, твои 1ми къ бGу мlтвами: тёмже воспэвaемъ тS днeсь, мч7ниче бGомyдре їсjдwре преслaвне.
Ще в розробці