Мученик Георгій Новий
День пам'яті (н. ст.)
Місяця лютого на 11-й день / травня на 26-й день — перенесення мощей / у Неділю другу після П’ятидесятниці (перехідне)
Святий мученик Георгій Новий народився наприкінці XV століття в Кратові, за десять годин ходьби від Штипа, у нинішній Македонії, і його болгарським ім’ям було Борба. У шестирічному віці благочестиві батьки хлопчика Димитрій і Сарра віддали його на навчання. Він швидко навчився грамоти і виявив великі успіхи в книжкових науках. Освоївши їх, став вивчати ювелірне мистецтво. Батько Георгія помер, коли святий Георгій був зовсім юним.
Святий Георгій був красивим, струнким юнаком. Боячись бути силоміць відвезеним до султанського двору, він залишив рідні місця і переїхав до міста Средець (нинішня Софія). Там він жив у будинку освіченого і богобоязливого священника Петра, який став його духовним батьком, і утвердився у вірі та любові до християнства.
Георгій був помічений магометанами, яким захотілося залучити до себе такого зразкового юнака. Вони вибрали серед своїх учених людей — улемів — кмітливу людину для того, щоб вона поговорила з Георгієм. Законник, замовивши ювеліру роботу, намагався привернути юнака обіцянками багатого життя, якщо той навернеться до ісламу. У відповідь Георгій викрив брудне життя мусульманських правителів, суддів і начальників, вказавши на неугодність Богові жертв від нечистого серця. На противагу він сказав про святих християн і запропонував законнику упевнитися в нетлінні та мироточенні святого короля Мілутина, котрі спочивають в Середці. Присоромлений агарянин пішов зі злістю в душі і доніс своїм одноплемінникам, що святий Георгій не лише не навернувся до ісламу, а й здатний навернути сотні людей до Христа і цим становить небезпеку для їхньої віри.
Святий був схоплений і кинутий до в’язниці. Коли його вперше привели на судилище, всі присутні були вражені його незвичайною красою. На поставлені йому запитання юнак твердо відповідав, що він сповідує християнство. Це викликало озлоблення турків, і його знову відвели до в’язниці. Священник, у якого жив святий Георгій, упросив начальника вартових відпустити його на недовгий час до нього в дім. «Умов його прийняти магометанство», — говорили стражники.
Коли ж господар будинку і святий Георгій залишилися самі, священник обійняв юнака і виголосив: «Ти прославив Бога, як первомученик Стефан! Залишайся твердим до кінця! Мученикам слава у всесвіті й на останньому суді!» — «Боюся, як би мене не стали катувати вогнем», — відповів Георгій. «А ти подумай про те, що страшніше за вогонь. І що значать тимчасові страждання перед життям вічним?» Зміцнивши його такими словами у вірі, свящеyник обіцяв святому Георгію зробити для нього все можливе, після чого юнака знову повернули до в’язниці.
Ще двічі його приводили на суд. Погрозами і ласкою судді намагалися схилити Георгія до магометанства, але святий відповідав, що сповідує тільки Христа, Сина Божого, пришестя Якого було передбачено пророками, і не визнає Магомета. Озлоблені турки закричали: «Спаліть його!» У люті вони кинулися на сповідника, побили його і повели до міських мурів, де розвели вогонь і кинули в нього мученика. У той час священник і всі християни в місті молилися за нього, а один із таємних християн, учень священника Петра, на прохання останнього, слідував за натовпом до місця муки святого Георгія. Коли вогонь торкнувся зв’язаних рук мученика і мотузка зотліла, святий осінив себе хресним знаменням і вигукнув: «Господи, Іісусе Христе, в руки Твої віддаю дух мій!» У цю хвилину розлючений турок вдарив його по голові, і святий Георгій упав бездиханним.
Тропарі, кондаки, молитви та величання
Тропарь мученику Георгию Новому, Софийскому, Болгарскому , глас 4
Боже́ственным жела́нием от ю́наго во́зраста/ весь сам себе́ Го́сподеви возложи́в,/ в моли́твах и посте́х о́браз быв доброде́тели,/ бога́тство же, и сла́ву, и доброро́дство теле́сное, я́ко не су́щее, презре́в,/ и Христа́ еди́наго от души́ возлюби́л еси́,/ и Того́, и́стиннаго су́ща Бо́га, в Тро́ице покланя́ема,/ пред нечести́выми ту́рки пропове́дал еси́,/ и, срацы́нскую ве́ру, и зако́ны Моаме́фовы под нога́ми попра́в/ и мучи́теля ужаси́в,/ муче́ния венце́м украси́вся, сла́вне,/ к Небе́сным восте́кл еси́ ликостоя́нием,/ прему́дре Гео́ргие./ Моли́ Христа́ Бо́га/ сохрани́ти оте́чество твое́ и спасти́ лю́ди и град,// и́же твоя́ по́двиги при́сно почита́ющия.
Кондак мученику Георгию Новому, Софийскому, Болгарскому, глас 4
Я́ко звезда́ пресве́тлая, яви́лся еси́ непреле́стная ми́рови,/ пра́веднаго со́лнца Христа́ возвеща́ющи страда́нии твои́ми, страстоте́рпче,/ вели́кий му́чениче Христо́в Гео́ргие,/ и пре́лесть погаси́л еси́ срацы́нскую,/ и Моаме́фова преда́ния и зако́ны под нога́ми твои́ми попра́л еси́,/ и беззако́ннаго царя́ и мучи́телей ужаси́л еси́ кре́пким твои́м терпе́нием,/ и ве́рным подае́ши свет,/ моля́ся к Бо́гу непреста́нно// о всех нас.
Тропaрь, глaсъ д7:
Бжcтвеннымъ желaніемъ t ю4нагw в0зраста вeсь сaмъ себE гDеви возложи1въ, въ мlтвахъ и3 постёхъ џбразъ бhвъ добродётели, богaтство же и3 слaву, и3 доброр0дство тэлeсное ћкw не сyщее презрёвъ, и3 хrтA є3ди1наго t души2 возлюби1лъ є3си2, и3 того2 и4стиннаго сyща бGа въ трbцэ покланsема пред8 нечести1выми т{рки проповёдалъ є3си2: и3 срацhнскую вёру, и3 зак0ны моамefовы под8 ногaми попрaвъ, и3 мучи1телz ўжаси1въ, мучeніz вэнцeмъ ўкраси1всz, слaвне, къ нбcнымъ востeклъ є3си2 ликостоsніємъ, премyдре геHргіе: моли2 хrтA бGа, сохрани 1ти nтeчество твоE, и3 сп7сти2 лю1ди и3 грaдъ, и5же тво‰ п0двиги при1снw почитaющыz.
Кондaкъ, глaсъ д7:
Ћкw ѕвэздA пресвётлаz kви1лсz є3си2 непрелeстнаz мjрови, првdнагw сlнца хrтA возвэщaющи страд†ніи твои1ми, страстотeрпче, вели1кій мч7ниче хrт0въ геHргіе, и3 прeлесть погаси1лъ є3си2 срацhнскую, и3 моамefова пред†ніz и3 зак0ны под8 ногaми твои1ми попрaлъ є3си2: и3 беззак0ннаго царS, и3 мучи1телей ўжаси1лъ є3си2 крёпкимъ твои1мъ терпёніемъ. и3 вBрнымъ подаeши свётъ, молsсz къ бGу непрестaннw њ всёхъ нaсъ.
Ще в розробці