Покладення чесної ризи Господа нашого Іісуса Христа в Москві
День пам'яті (н. ст.)
Місяця липня на 10-й день
Чесну ризу Спасителя не слід ототожнювати з незшитим Його хітоном — вони ясно розрізняються у Святому Письмі: «Воїни ж, коли розп’яли Іісуса, взяли одежу Його і розділили на чотири частини, кожному воїнові по частині, і хітон; хітон же був не зшитий, а весь зітканий зверху, і сказали один одному: не будемо роздирати його, а кинемо жереб про нього, чий буде,– щоб збулося сказане в Писанні: розділили ризи Мої між собою і про одежу Мою кидали жереб (Пс. 21:19). Так воїни і зробили» (Ін. 19:23-24).
За переданням Грузинської Православної Церкви, хітон Господній був принесений єврейським рабином Еліозом із Єрусалима до Мцхетії і понині перебуває під спудом у підмурів’ї Мцхетського Патріаршого собору Светіцховелі (святкування на честь хітона Господнього відбувається 1 жовтня). Ніхто із мусульманських завойовників не наважився зазіхнути на це місце, прославлене знаменням милості Божої — Животворящим Стовпом.
Риза Господня, точніше, одна із її чотирьох частин, а саме срачиця (відомі також частини ризи Господньої в Західній Європі — у німецькому місті Трірі й місті Аржантейлі поблизу Парижа), також опинилася в Грузії. На відміну від хітона, риза зберігалася не в землі, а в скарбниці собору Светіцховелі аж до ХVII століття, коли перський шах Аббас I, спустошивши Грузію, вивіз разом з іншими скарбами і ризу Господню.
Щоб заручитися підтримкою царя Михаїла Феодоровича, 1625 року шах надіслав ризу Господню в дар патріарху Філарету (1619–1633) і царю Михайлу. Справжність цієї ризи засвідчили Нектарій, архієпископ Вологодський, патріарх Єрусалимський Феофан, який прибув із Візантії, та Іоанникій грек, а особливо дивовижні знамення, явлені Господом над хворими через принесену святиню.
Згодом дві частини ризи Господньої перебували в Петербурзі: одна в соборі Зимового палацу, інша в Петропавлівському соборі. Частина ризи зберігалася і в Успенському соборі в Москві, а малі частки перебували у Києво-Софійському соборі, в Іпатіївському монастирі поблизу Костроми та в деяких інших стародавніх храмах.
У Москві щорорку 10 липня ризу Господню урочисто виносили із бокового вівтаря в ім’я святих апостолів Петра і Павла Успенського собору та покладали на аналої для поклоніння під час Богослужіння. Після Літургії ризу забирали на колишнє місце.
Тропарі, кондаки, молитви та величання
Тропарь Положения честной ризы Господней в Москве, глас 4
Днесь притеце́м, ве́рнии,/ к Боже́ственней и цельбоно́сней ри́зе Спаси́теля на́шего Бо́га,/ благоизво́лившаго сию́ пло́тию носи́ти/ и на Кресте́ святу́ю Свою́ Кровь излия́ти,/ е́юже искупи́ нас от рабо́ты вра́жия./ Тем, благодаря́ще, вопие́м Ему́:/ спаси́ оте́чество на́ше,/ и архиере́ев, и град, и вся лю́ди/ честно́ю Твое́ю ри́зою защити́,/ и спаси́ ду́ши на́ша,// я́ко Человеколю́бец.
Кондак Положения честной ризы Господней в Москве, глас 4
Одея́ние нетле́ния, спаси́тельнаго целе́ния/ все́м челове́ком, Влады́ко, дарова́л еси́,/ Твое́ Боже́ственное сокро́вище – честну́ю ри́зу,/ я́же есть хито́н,/ е́юже живоно́сную и святу́ю плоть вочелове́чения Твоего́ оде́яти благоволи́л еси́./ Сию́ жела́нием прие́млюще све́тло пра́зднуем,/ стра́хом же и любо́вию, я́ко Благода́телю воспева́юще, зове́м Ти, Христе́:/ сохрани́ в ми́ре оте́чество на́ше, и архиере́ев, и вся лю́ди,// по вели́цей Твое́й ми́лости.
Тропaрь, глaсъ д7:
Днeсь притецeмъ вёрніи, къ бжcтвеннэй и3 цэльбон0снэй ри1зэ сп7си1телz нaшегw бGа, бл7гоизв0лившагw сію2 пл0тію носи1ти, и3 на кrтЁ с™yю свою2 кр0вь и3зліsти, є4юже и3скупи2 нaсъ t раб0ты врaжіz. тёмъ благодарsще вопіeмъ є3мY: спаси2 nтeчество нaше, и3 ґрхіерeєвъ, и3 грaдъ, и3 вс‰ лю1ди, чcтн0ю твоeю ри1зою защити2, и3 спаси2 дyшы нaшz, ћкw чlвэколю1бецъ.
Кондaкъ, глaсъ д7:
Њдэsніе нетлёніz, сп7си1тельнагw цэлeніz, всBмъ человёкwмъ, вLко, даровaлъ є3си2 твоE бжcтвенное сокр0вище честнyю ри1зу, ћже є4сть хітHнъ, є4юже живон0сную и3 с™yю пл0ть вочlвёченіz твоегw2 њдёzти бл7говоли1лъ є3си2: сію2 желaніемъ пріeмлюще свётлw прaзднуемъ, стрaхомъ же и3 люб0вію, ћкw бlгодaтелю воспэвaюще, зовeмъ ти2, хrтE: сохрани2 въ ми1рэ nтeчество нaше, и3 ґрхіерeєвъ, и3 вс‰ лю1ди, по вели1цэй твоeй млcти.
Ще в розробці