...

Ярославсько-Смоленська ікона Божої Матері

День пам'яті (н. ст.)

Місяця жовтня на 12-й день

Ярославсько-Смоленська ікона Божої Матері є келейним образом архімандрита Троїце-Сергієвої лаври Антонія. 12 жовтня 1642 року під час молитви він почув від ікони, Смоленської Одигітрії, голос: «Іду, іду в межі Ярославського града, в новостворений монастир в ім’я Моє». Архімандрит Антоній послав цю ікону з ченцем Германом до вказаного монастиря, який будували у лісі неподалік Ярославля. Чудотворну ікону було поставлено в монастирському храмі біля вівтаря.

Заснування Смоленської обителі пов’язане з ім’ям ігумена Толзького монастиря Іоїля. 1642 року йому було уві сні якесь одкровення: «Нехай в ім’я Божої Матері Одигітрії збудує монастир за три поприща від града Ярославля». Іоїль сповістив про бачення Ростовського митрополита Варлаама і попросив у нього благословення на влаштування нової обителі. Невдовзі Іоїль приступив до діла.

Після завершення будівництва дерев’яного храму обителі, 12 жовтня 1642 року до нього урочисто перенесли ікону Смоленської Богоматері. Цього ж дня почали відбуватися перші чудеса від священного образа. Зокрема, одного разу три ченці Смоленської обителі вирушили «для покупок церковних» до Ярославля. Переправляючись через Волгу, вони були захоплені бурею і мало не загинули. Ченці закликали на допомогу Богоматір і уникли сумної долі.

Цього ж дня чудодійна сила ікони Смоленської Богоматері змогла воскресити новонароджене немовля, яке несподівано померло, коли його принесли до храму для звершення таїнства Хрещення. Тоді ж отримав зцілення ієромонах Макарій, який п’ятнадцять років страждав на зубну хворобу.

У 1932 році Смоленський і Всіхсвятський храми були закриті. Церковні будинки спочатку передали Долматівській сільській раді під гараж пожежної дружини, а пізніше знесли. На їхньому місці тепер знаходиться кладовище. Парафіянам вдалося відстояти лише Троїцьку церкву.