...

Якобштадтська ікона Божої Матері

День пам'яті (н. ст.)

Місяця липня на 8-й день / жовтня на 22-й день

До початку XX століття Якобштадтська ікона Божої Матері була єдиною чудотворною святинею Латвії.

Святий образ був знайдений під час російсько-шведської війни 1654–1667 років. Під час переправи через Західну Двіну солдат шведської армії Яків Гудинський підчепив списом дощечку, яка пливла річкою. На березі він із жахом виявив, що по держаку списа від дощечки тече кров, а на потемнілій деревині проступив лик Божої Матері з Немовлям на руках. Шведський солдат приніс образ у найближчий православний храм святого Георгія Побідоносця. Храм, при якому була невелика чернеча громада, був розташований у слободі Гольмгоф (з 1670 року — місто Якобштадт, нині — місто Єкабпілс). Передавши образ братії монастиря, солдат прийняв православ’я, а потім чернечий постриг і назавжди залишився в обителі.

1675 року чудотворну ікону Божої Матері було перенесено в новий, побудований на пожертви православного купця Якова Раткевича, Свято-Духів храм.

Понад три століття Якобштадтська ікона була єдиною чудотворною іконою Латвії. До неї з’їжджалися прочани, по молитвам перед святим образом відбувалися численні чудотворення. Не раз ікона рятувала Якобштадт від пожеж; 1878 року хресний хід зі святинею навколо обителі зупинив вогонь, що швидко поширювався.

Шанування чудотворного Якобштадтського образу Пресвятої Богородиці було воістину всенародним: щорічно з 1901 до 1914 року ікону приносили з Єкабпілса для поклоніння до Риги, Мітави (Єлгави) і Спасо-Преображенської пустині.

Під час Першої світової війни чудотворна ікона була втрачена.

У 2008 році з благословення патріарха Алексія II московські іконописці за збереженими описами створили новий список чудотворного образу. До перенесення в Ригу і Єкабпілс список перебував у Ризоположенському храмі Московського Кремля, де на свято Положення чесної ризи Пресвятої Богородиці у Влахерні його було освячено.

19 липня Якобштадтську ікону урочисто зустріли в Ризі, а 25 липня святиня повернулася у Свято-Духів чоловічий монастир, де й перебуватиме завжди.

Іконографія ікони незвичайна: невеликий за розмірами (наближений до оригіналу) образ Божої Матері з Предвічним Немовлям на руках підтримують Архангели Михаїл та Гавриїл, які стоять попереду, а на задньому плані зображено Свято-Духів монастир у сучасному вигляді.

31 липня 2008 року з благословення патріарха Алексія II святкування Якобштадтської ікони Божої Матері внесено до Православного церковного календаря.