Влахернська (Грузинська) ікона Божої Матері
День пам'яті (н. ст.)
Місяця серпня на 15-й день
За переданням, Влахернську ікону Божої Матері написав сам євангеліст Лука. Її ще називають Одигітрією, тобто Путеводительницею.
У часи святителя Ювеналія, патріарха Єрусалимського і преподобного Євфимія Великого імператриця Євдокія знайшла в Єрусалимі святу Влахернську ікону Божої Матері та перевезла її до Константинополя. Згодом ікону передали в дар Пульхерії, сестрі імператора Феодосія ІІ. Пульхерія наказала поставити святу ікону у Влахернській церкві, там де зберігалася чесна Риза Пресвятої Богородиці. Ікона стала охоронницею Константинополя. Її не раз виносили на міські стіни під час нападу ворогів.
Саме з цією іконою Патріарх Сергій обходив у 626 році стіни Константинополя з молебнями під час облоги столиці варварами. На пам’ять про цю та інші перемоги, здобуті завдяки заступництву Пресвятої Діви, було постановлено щорічно в суботу п’ятої седмиці Великого посту звершувати свято Похвали Пресвятої Богородиці.
Спочатку святкування відбувалося тільки у Влахернському храмі в Константинополі. У IХ столітті свято було внесено до уставу монастиря преподобного Савви Освященного і до Студійського уставу. Потім воно було включене в Тріодь Пісну і стало загальним для всієї Православної Церкви.
У грузинському Квабтахевському монастирі знаходиться список Влахернської ікони Божої Матері. Обитель розташована на південний захід від Мцхета, на правому боці річки Кури.