«Торжество Пресвятої Богородиці» (Порт-Артурська) ікона Божої Матері

День пам'яті (н. ст.)

Місяця серпня на 16-й день

11 грудня 1903 року, за два місяці до початку російсько-японської війни, до Дальніх печер Києво-Печерської Лаври прийшов старий матрос, учасник оборони Севастополя. Він старанно молився за флот, розташований в Порт-Артурі. Одного разу уві сні йому з’явилася Пресвята Богородиця, Яка тримала в руках плат, на котрому був зображений лик Спасителя. Обома стопами Вона стояла на оголених й відточених двосічніх мечах. З правого боку над пречистим ликом Богородиці знаходився Архістратиг Михаїл, з лівого знаходився Архангел Гавриїл. Над Нею ангели тримали в хмарах царську корону, увінчану веселками, що перехрещуються, з хрестом нагорі. Ще вище безтілесні Сили підтримували хмари, на яких сидів Господь Саваоф.

Пресвята Богородиця повідала старому моряку, що невдовзі почнеться війна, в якій на країну чекають важкі втрати і випробування. Владичиця Небесна наказала виготовити образ, який точно відображає видіння, і відправити ікону до Порт-Артурської церкви, обіцяючи допомогу, заступництво і перемогу.

Старий матрос повідав про видіння прочанам Лаври, і незабаром було зібрано необхідну для виготовлення ікони суму. На початку серпня ікону «Торжество Пресвятої Богородиці» доправили до Владивостока і тимчасово помістили в місцевий кафедральний собор. Порт-Артур тоді перебував в облозі, і навколо нього велися активні бойові дії.

З ікони було зроблено декілька списків, які намагалися переправити до Порт-Артура, але безуспішно.

21 листопада (4 грудня) 1904 року, в день свята Введення до храму Пресвятої Богородиці, після Літургії та молебню перед іконою «Торжество Пресвятої Богородиці» справжній образ було поміщено в спеціально приготований для нього футляр і відправлено із Владивостока. Доставити святу ікону до Порт-Артура взявся відставний ротмістр лейб-гвардії уланського полку М. М. Федоров, духовний син отця Іоанна Кронштадтського. Однак 11 січня 1905 року Федоров повідомив, що ікону до міста доправлено не було, бо Порт-Артур на той час уже був зданий ворогові. Отримавши дозвіл із Петербурга, Федоров відправив образ у діючу армію, де вона і перебувала в похідній церкві Головнокомандувача.

Про подальші події, пов’язані з іконою, нічого не було відомо доти, доки Господу не угодно було явити нове чудо. 17 лютого 1998 року в Єрусалимі, в одному із антикварних магазинів, Порт-Артурську ікону побачили прочани із Владивостока. Ікона була викуплена на гроші, позичені в руському Горненському жіночому монастирі.

6 травня 1998 року Порт-Артурська ікона Божої Матері повернулася до Владивостока. Зустрінута хресним ходом і передзвоном дзвонів, перед поглядами радісних православних «…постала Божа Матір, яка стоїть Своїми стопами на березі затоки на двох повалених і обламаних мечах», якою Вона і з’явилася колись старому морякові.