...

Собор Пресвятої Богородиці в Міасинській обителі (в пам’ять знайдення Її ікони)

День пам'яті (н. ст.)

Місяця вересня на 1-й день

Міасинська (Азуровська) ікона Божої Матері отримала свою назву від Міасинської обителі, що знаходилася у Вірменії.

У перші століття християнства Міасинська долина, де пізніше було засновано монастир, була густо заселена язичниками. Однак до початку V століття, поступаючись місцем християнству, язичництво там майже повністю зникло. Єпископ Мелітинський преподобний Акакій (пам’ять 17 квітня і 15 вересня) забажав збудувати в Міасинах храм в ім’я Пресвятої Богородиці. Останні язичники не могли відкрито протистояти єпископу, але намагалися всіляко заважати йому. Незважаючи на це, єпископ побудував храм і урочисто освятив новостворену церкву. Таким чином, за висловом упорядника житія святого Акакія, «де криваві скверні дияволу творилися треби, там безкровна, чиста стала приноситися Богові жертва і звершувалися чудеса благодаттю Пречистої Богоматері».

Згодом навколо цього храму виникла обитель, яка також отримала назву Міасинської. Монастир розташовувався на річці Азур, звідси інша назва чудотворної ікони — Азурівська. Вона була головною святинею обителі. Про те, коли і хто її написав, відомостей не збереглося.

Згідно з переданням, коли на Сході за часів імператора Льва III Ісавра (717–741 рр.) виникла іконоборча єресь, ченці монастиря, побоюючись знищення Міасинської ікони гонителями іконошанування, занурили її в озеро. Коли ж за царювання Михаїла III (842–867 рр.) було відновлено іконошанування, то дивовижним чином свята ікона зовсім неушкодженою піднялася із глибин озера, де перебувала понад сто років. Знайдену ікону було знову перенесено до того самого монастиря. Сталося це 1 вересня 864 року, на спомин чого і встановлено свято «Собор Пресвятої Богородиці в Міасинах», яке особливо урочисто проходило в Халкопратійському храмі Константинополя.

Іконографія першообразу невідома. На пізніших списках ікони, починаючи з XIX століття, представлено образ Богородиці «Одигітрії» з Предвічним Немовлям на правій Її руці.