...

Сямська ікона Різдва Пресвятої Богородиці

День пам'яті (н. ст.)

Місяця вересня на 8-й день

Історія шанування чудотворної Сямської ікони Різдва Пресвятої Богородиці пов’язана з Сямською волостю, що на Вологодчині. Старовинне передання оповідає таке. Дехто Іван Родіонов, селянин села Отводне, розташованого недалеко від Кубенського озера, два роки лежав у розслабленні. Одного разу Сама Пречиста Діва з’явилася йому у видіннях, наказуючи йти до Сямської волості й оголосити парафіянам місцевої Покровської церкви Її волю: побудувати біля річки Крутець на Довгій галявині обитель на честь Її Різдва. «Після цього явлення Богоматері розслаблений тієї ж хвилини став здоровим і негайно оголосив про це повеління жителям зазначеного приходу, . Вони прийняли звістку з радістю й старанно приступили до виконання повеління, і того самого року спордили дерев’яну церкву і монастир», — свідчить «Сказання про Сямську ікону (у Вологод. губ.) Богородиці». Сталося це в 1524 році.

Ікона Різдва Богородиці, відома відтоді під назвою Сямська, стала храмовою. Монастирський літопис зберігає свідчення про численні чудеса, що сталися від чудотворного образу Пресвятої Богородиці тим, хто приходив до Неї з вірою і упованням.

1542 року під час страшної пожежі, коли весь монастир згорів дощенту, чудотворна ікона Божої Матері була дивовижним чином врятована. Невдовзі дерев’яні монастирські будівлі були знову зведені.

У 1770-х роках на місці двох дерев’яних церков звели чудовий двоповерховий кам’яний п’ятикупольний храм з прекрасною дзвіницею, зовні схожий на зменшену копію знаменитого Києво-Печерського храму Успіння Пресвятої Богородиці. Головний престол побудованого храму було освячено на честь Різдва Богородиці, і зліва від Царських врат було поміщено чудотворну ікону. Престол нижнього храму був присвячений святу Благовіщення Божої Матері.

Монастир залишався чинним до 1924 року, після чого його спіткала доля більшості храмів і монастирів у той лихий час. Собор, значну частину огорожі і вежі розібрали на цеглу, а решту будівель перетворили на руїни. Сліди чудотворної Сямської ікони Різдва Пресвятої Богородиці загубилися.