Шанований список з Казанської ікони Божої Матері у Петербурзі
Місяця липня на 8-й день
Головною святинею Казанського кафедрального собору Санкт-Петербурга є Казанська ікона Божої Матері, в ім’я якої собор був побудований у 1811 році. Ця ікона, двивоижним чином явлена у м. Казані в 1579 році, є однією з найбільш шанованих ікон у всьому православному світі.
День чудесного явлення образу (8/21 липня) став щорічно відзначатися як велике свято спочатку в Казані, а потім і по всій країні. Того ж 1579 року цар Іван Грозний заснував у Казані монастир Пресвятої Богородиці, в який і було поміщено знайдену ікону. З неї зробили кілька копій, деякі з яких, як і саму початкову ікону, було визнано чудотворними.
З часів царя Олексія Михайловича ікону почали розглядати як Покровительку дому Романових.
Після заснування в 1703 році Петербурга і перенесення сюди столиці Росії Казанська ікона Божої Матері стала предметом побожного шанування і на берегах Неви. На самому початку XVIII століття тут з’являється шанований чудотворний образ Казанської Богородиці, що перебував згодом з 1811 року в Казанському соборі на Невському проспекті.
У години важких випробувань люди вдавалися до цього чудотворного образу, просячи заступництва Цариці Небесної. Відомо, наприклад, що князь Михайло Кутузов під час війни 1812 року поклав образ Божої Матері на себе, довіряючи себе Її всесильній охороні та допомозі. Після розгрому армії Наполеона він усе срібло, відібране козаками у французів, приніс у дар Казанському собору, вважаючи перемогу над ворогом проявом милості Цариці Небесної.
Після 1812 року віра в чудотворне заступництво Божої Матері заради молитов перед Її чудотворним казанським образом ще більше зросла у жителів Петербурга, які вважали Богоматір в особі Її чудотворної Казанської ікони Покровителькою північної столиці.
Нині Казанська ікона Пресвятої Богородиці, як і раніше, користується величезною повагою і шануванням з боку вірян.