Семигородня ікона Успіння Пресвятої Богородиці
День пам'яті (н. ст.)
Місяця серпня на 15-й день
Семигородня, або Семигородська, ікона Успіння Пресвятої Богородиці написана в XV столітті преподобним Діонісієм Глушицьким, засновником Глушицької обителі, що розташована в Кадниковському повіті Вологодської губернії, на північ від Вологди, на річці Глушиці. Як вважають, із заснованої ним обителі цю ікону Богородиці було перенесено деякими пустельниками на відстань двадцяти верст від обителі, в непрохідні ліси за річкою Двінцою, до Семиградської волості.
У тому ж столітті Вологодську землю спіткало жахливе нещастя: швидко поширилася страшна чума, від якої вимерли всі жителі Семиградської волості. Парафіяльна церква після цього майже півтораста років стояла в запустінні. Тільки наприкінці XVI століття почалося її відродження.
Цьому посприяв наступний випадок. У Московському Новодівичому монастирі лежала вже три роки в розслабленні стариця Іуліанія, із роду білозерських дворян Медведєвих. У 1593 році їй уві сні з’явилася Богородиця й обіцяла зцілення, якщо вона піде до Семиградської волості і відновить там запустілий храм. Іуліанія дала обітницю виконати веління Божої Матері і, отримавши зцілення від своєї тяжкої хвороби, вирушила до Семиградської обителі.
На зазначеному місці вона знайшла саму лише напівзруйновану церкву і в ній Діонісієву ікону Божої Матері. Стариці побудувала недалеко від неї собі келію і приступила до відновлення храму. Невдовзі її зусилля увінчалися успіхом, а близько 1602 року було засновано й обитель. У ній Іуліанія залишалася з декількома сестрами до самої своєї кончини.
1918 року Успенську Семигородню пустинь скасували, а 1926 року закрили Успенську церкву, де перебувала Семигородня ікона. Ікона «Успіння Пресвятої Богородиці» було перенесено до Миколаївського собору міста Кадникова. Але цього ж року чудотворну ікону вилучили до музею. Від самого ж Семигороднього монастиря залишилися лише руїни.
Станом на початок ХХІ століття Семигородня ікона Успіння Божої Матері перебувала у Вологодському державному історико-архітектурному і художньому музеї-заповіднику.