Подільська ікона Божої Матері
День пам'яті (н. ст.)
Місяця серпня на 23-й день
В Успенському архієрейському соборі міста Житомира знаходиться чудотворний образ Подільської Божої Матері. Писана ікона на дошці, з темним тлом, розмірами у висоту 1 метр 6 сантиметрів та в ширину 72,2 сантиметрів. Живопис на ній древній, візантійський.
Точних відомостей про її походження немає, але згідно з переданням чудотворний образ був шанований навіть раніше за заснування самого храму, який був побудований у 1700 році. Через Подільську ікону Божої Матері благодатну допомогу отримували всі, хто до неї звертався у хворобах та печалі.
У 1872 році в Житомирі загострилася пошесть холери. Житомиряни, віруючи в особливу допомогу та заступництво Божої Матері, з благословенню архієпископа Волинського і Житомирського Агафангела (Соловйова) урочисто в присутності безлічі людей обнесли святиню по всіх вулицях міста, після чого пошесть згасла. На згадку про цю дивовижну подію було встановлено звичай в день Успіння Богоматері звершувати вулицями Житомира торжественну ходу з Подільською іконою Божої Матері.
В роки богоборницької влади традиція перервалася. Милістю Божою відновилася вона у 2003 році, коли з благословення Преосвященного Гурія, єпископа Житомирського і Новоград-Волинського, сотні вірян пройшли хресним ходом від Успенського храму до Хрестовоздвиженського храму міста Житомира.
У 1935 році влада закрила храм, але православним житомирянам вдалося заховати ікону. Коли ж у 1941 році церкву відкрили, образ було повернуто до храму.
1967 року Успенську церкву вчергове закрили, а ікону перенесли до Спасо-Преображенського собору. В 1992 році Успенський храм повернули єпархії, і чудотворний образ повернувся під своди рідного храму. Зараз ікона знаходиться в новому кіоті, котрий нещодавно був вирізьблений.
До революції 1917 року на день Успіння Божої Матері для поклоніння великій святині збиралися тисячі богомольців зі всіх околиць Житомира та Волинської губернії. І сьогодні чудотворний образ глибоко шанують в народі. Багато вірян притікають до нього в хворобах та тяжких обставинах, і по старанним молитвам одержують благодатну допомогу й зцілення від тяжких недугів.
Тропарі, кондаки, молитви та величання
Тропaрь, глaсъ д7:
Днeсь бlговёрніи лю1ди свётлw рaдуютсz, припaдаz пред8 чудотв0рнымъ џбразомъ прес™hz вLчцы, лобызaz є3го2 со слезaми и3 ўми1льнw глаг0лющее: покрhй нaсъ чcтнhмъ твои1мъ nмоф0ромъ, м™и б9іz, и3 и3збaви нaсъ t всsкагw ѕлA, ћкw їкHна твоS под0льскаz чудєсы2 мн0гими прослaвисz, къ нeй же съ вёрою притекaющіи пріeмлютъ недyгwвъ и3сцэлє1ніz.
И$нъ тропaрь, глaсъ G:
Сщ7eннаz и3 непор0чнаz вLчце всепётаz пріими2мlтвы нaшz, и3 помози2 рабHмъ твои6мъ, прибэгaющымъ ко с™ёй їкHнэ твоeй под0льстэй, ћже во грaдэ жит0мирэ дивноzвлeннэй, и3 лю1ди тво‰ бlгодaтнымъ покр0вомъ њсэнsющей.
Ще в розробці