Пісідійська ікона Божої Матері
День пам'яті (н. ст.)
Місяця вересня на 3-й день
Пісідійська мироточива ікона Божої Матері прославилася великими чудесами в місті Созополі Пісідійському. Відомостей про її походження немає. Уже в посланнях про іконошанування Германа, патріарха Константинопольського, прочитаних на Сьомому Вселенському соборі, вона називана «стародавньою».
Чудотворіння, якими прославлена ця свята ікона і відомості про які дійшли до нас, відносяться до VI століття. У цей час, між 565 і 577 роками, у сусідньому з Созополем місті Амасії жив засланий сюди патріарх Константинопольський Євтихій (пам’ять 6 квітня). Пресвітер Євстафій, сучасник патріарха Євтихія і упорядник його життєпису, згадує про багато чудес, свідком яких пресвітер був.
Ось перше чудо, про яке розповідає Євстафій. В Амасії було одне подружжя, у якого діти народжувалися мертвими. Засмучені батьки звернулися до патріарха з проханням помолитися за них, щоб Господь відвернув від них Свій гнів і дарував їм живе дитя. Святий Євтихій, звершивши старанну молитву за них, помазав їх обох єлеєм «частково від чесного хреста, частково ж від того, що витікає від святої ікони Пречистої Владичиці нашої Богородиці в Созополі». Під час цього патріарх вимовляв свої звичні слова: «В ім’я Господа нашого Іісуса Христа».
Піднісши цю коротку молитву, святий Євтихій занурився на деякий час у мовчання. Потім, немовби осяяний Божественною благодаттю, він сказав подружжю: «Назвіть дитя, яке народиться, Петром, і воно житиме». Пресвітер Євстафій, який був присутній, поставив запитання: «А якщо народиться дівчинка, то як її назвати?» Євтихій знову повторив: «Ні, нехай назвуть Петром, і живий буде».
Зраділе подружжя, твердо сподіваючись на милість Божу, повернулося додому. Через деякий час народився у них син, як передбачив святий Євтихій, і у Хрещенні вони назвали його Петром. Окрім нього, народився у них ще один син, якого вони, з благословення патріарха, нарекли Іоанном. Діти росли здоровими й квітучими, і батьки, а з ними і всі жителі міста, які знали про це чудо милості Божої, прославляли Бога.
Свідчення про мироточиву Пісідійську ікону Богоматері міститься і в посланнях святителя Германа, патріарха Константинопольського (пам’ять 12 травня). На початку гоніння на святі ікони, що відбувалося за імператора Льва Ісаврянина (716–741 рр.), Герман у посланні до Фоми, єпископа Клавдіопольського, захищав шанування святих ікон, посилаючись на досвід Церкви. Він також згадав, серед іншого, про Пісідійську ікону Божої Матері: «Через різні ікони Бог звершував чудеса, про які багато хто прагне багато чого розповісти. Так, наприклад, Він подавав зцілення хворим, що ми і самі відчули. Найприкметніше ж те, що жодного заперечення і сумніву не зустрічається проти того, що ікона Всенепорочної Богородиці, яка перебуває в Пісідійському Созополі, із долоні виливала струмінь мира. Про це диво свідчить багато хто». Істинність цього повідомлення патріарха Германа була підтверджена Сьомим Вселенським собором.
Іконографія образа є досить рідкісною. Богородиця тримає Немовля на лівій руці, а правою благословляє священницьким благословенням. Є свідчення про те, що саме із цієї правої руки витікало миро із оригіналу ікони.
Відомості про перебування ікони в Созополі зустрічаються до VIII століття. Після цього про місце перебування оригіналу Пісідійської ікони згадок у джерелах немає.
2015 року в турецькій провінції Аланія, поблизу міста Улуборлу, колишнього Созополя Пісідійського, було відкрито перший християнський храм на честь Пісідійської ікони Божої Матері.