...

Молченська ікона Божої Матері

День пам'яті (н. ст.)

Місяця квітня на 24-й день / вересня на 18-й день

Існує дві чудотворні ікони під назвою Молченська. Одна із них знаходиться в Софронієво-Молченській печерній чоловічій пустині на честь Різдва Пресвятої Богородиці, а інша знаходиться в Молченському Різдва Богородиці жіночому монастирі. Обидві обителі розташовані в Путивлі, що в Конотопській єпархії. Яка із ікон є істинною Молченською іконою, питання спірне. Історія ж знайдення ікони така.

На початку XIV століття до цих місць перебралися із розореного татарами Києва двоє ченців, які оселилися в печері недалеко від болота під назвою Молча. Ченці принесли з собою образ Пресвятої Богородиці, перед яким звершували молитви. Коли відлюдники відійшли до Господа, про них поступово забули, а місце їхнього проживання заросло лісом.

18 вересня 1405 року бортник, який шукав у лісі вулики диких бджіл, побачив на дереві образ Богородиці, оточений сяйвом, і почув слова: «Хай буде збудована на цьому місці церква Пресвятої Богородиці». Бортник поспішив до Путивля зі звісткою про незвичайне явлення.

Духовенство і безліч народу негайно вирушили на вказане місце, і всі побачили ікону, яка випромінювала дивовижне світло. Багато хто тут же отримав зцілення від різних хвороб. Згодом на цьому місці був побудований Молченський чоловічий монастир Різдва Пресвятої Богородиці, названий через численні печери, що були навкруги, печерним.

1605 року монастир пограбували поляки. Ігумен з братією були змушені залишити розорену обитель та перебратися до міського Путивльського монастиря. Оскільки до монастиря було перенесено і чудотворну Молченську ікону, то Путивльський монастир став також називатися Молченським. Під час однієї із пожеж чудотворна ікона загинула, але, на щастя, зберігся древній список ікони, який також прославився багатьма дивами.

1653 року занедбаний Богородично-Різдвяний монастир було відновлено стараннями будівничого Софронія, тож обитель отримала ще одну назву — Софронієва.

За часів радянської влади монастир було зруйновано, а ікону втрачено.

У дев’яності роки ХХ століття обидва Молченські монастирі були відновлені. Був знайдений і втрачений образ. Виявилося, що ікону ховали, рятуючи від наруги, місцеві жителі. 7 травня 1995 року хресним ходом ікону було перенесено до Спасо-Преображенського собору Молченського Путивльського монастиря.

Існує також чудотворний список Молченської ікони Божої Матері, явлений у селі Бусиново під Москвою. Нині ця Молченська ікона Богородиці перебуває в храмі преподобного Сергія Радонезького в Бусиновму. За переданням, цю ікону в XIX столітті принесла до храму сліпа дівчина, яка жила в селі Бусиново.

Тропарі, кондаки, молитви та величання

Гражданський шрифтЦерковнослов'янськоюУкраїнською

Тропарь Пресвятой Богородице пред иконой Ея «Молченской»

Дне́сь све́тло красу́ется сла́вный гра́д Москва́ и в Пути́вле ликова́ние ве́лие, я́ко честву́ют, Богома́ти, ди́вную ико́ну Твою́, ме́дом благода́ти все́х напоя́ющую.

Кондак Пресвятой Богородице пред иконой Ея «Молченской»

Притеце́м, лю́дие, к Влады́чице на́шей Де́ве Богоро́дице, ико́ну бо Свою́ Молче́нскую на́м дарова́, то́ки исцеле́ний источа́ющую, вся́кую по́мощь в душе́вных и теле́сных неду́зех подаю́щую и к жи́зни ве́чной приводя́щую.

Тропaрь бцdы, глaсъ д7:

Днeсь дух0внw весели1тсz пустhнz м0лченскаz, слaвный грaдъ пути1вль, съ ни1мъ же странA сёверскаz и3 вс‰ землS рyсскаz, њ kвлeніи чyдныz їкHны б9іz м™ре, ћже дрeвле во блaтэ м0лченстэмъ kви1ласz є4сть, лучaми бlгодaти сіsюще. тёмже бlгодaрственнw вопіeмъ: рaдуйсz, прес™az дв7о, nби1тели м0лченскіz рaдосте и3 ўтверждeніе.

И$нъ тропaрь бцdы, глaсъ з7:

Къ бцdэ прибёгнемъ недост0йніи, зрsще ћкw t блaта м0лча с™0ю їкHною и3зhде пречcтаz, њсіsннаz лучaми бlгодaтными, и3сцэлeніе припaдающымъ дaруетъ, и3 къ нeй же бlгодaрнэ возопіи1мъ: бlгословeнна ты2 въ женaхъ, и4бо ўбlжaютъ тS вси2 р0ди земли2 рyсскіz.

Ще в розробці