Казанська (Чимєєвська) ікона Божої Матері
День пам'яті (н. ст.)
Місяця липня на 8-й день
Згідно з переданням, близько трьохсот років тому на маленькій, але стрімкій річці Ніяп поблизу сибірського села Чимєєво була явлена чудотворна ікона Божої Матері.
Велику чорну «дошку», що вертикально пливла проти течії, помітили діти, які грали на березі. Раптом «дошка» зупинилася, потрапивши у водоверть, і діти побачили лик Жінки. Злякавшись, вони побігли за священником та іншими дорослими, які з благоговінням дістали із води ікону й урочисто перенесли її до сільського храму.
Звістка про дивовижне з’явлення Казанської ікони Божої Матері швидко розповсюдилася всією околицею і далеко за її межами. Безліч прочан приходили на поклоніння святому образу.
За деякий час сильна пожежа знищила дерев’яний храм, де перебувала ікона. Проте образ Пресвятої Богородиці залишився цілим і неушкодженим! Дитина, яка випадково зайшла на згарище, спіткнулася об щось тверде. Розгрібаючи попіл, вона побачила лик Богоматері, який сяяв. Тільки дошка потемнішала й верхній кут був обпалений.
Декілька років потому в селі було побудовано новий храм, у якому і помістили святу ікону. Однак з часом церква занепала, і на її місці було зведено Казансько-Богородицький храм, освячений на честь чудотворної Казанської ікони Божої Матері, яка невідлучно там перебувала.
На місці ж знайдення образа Пресвятої Богородиці, на березі річки Ніяп, уже в ХХ столітті було влаштовано каплицю, до якої лине нескінченний потік прочан.
22 березня 2004 року з благословення патріарха Московського і всієї русі Олексія ІІ список Казанської ікони Божої Матері, іменований Чимєєвським, включено до календарного місяцеслова Руської Православної Церкви.
Влітку 2019 року в храмі, де зберігався старовинний образ, сталося займання. Ікону Богоматері хотіли винести із будівлі, але не змогли підняти, бо святиня знаходилася у важкому саркофазі з товстим склом. Вогонь за п’ятнадцять хвилин охопив усю церкву. Старовинна ікона повністю згоріла, і від неї залишилися тільки частинки окладу.
Восени того ж року чоловічій обителі подарували новий список Чимєєвської ікони Богоматері. Його написав іконописець Андрій Ваньков.