...

Калузька ікона Божої Матері

День пам'яті (н. ст.)

Місяця вересня на 2-й день / жовтня на 12-й день

Явлення Калузької ікони Божої Матері відбулося 1748 року в селі Тиньково недалеко від Калуги, в будинку поміщика Василя Кондратійовича Хитрово. Дві служниці перебирали на горищі його будинку старі речі. Одна із них, Євдокія, яка вирізнялася нестриманим норовом, дозволяла собі різкі й навіть непристойні промови, не звертаючи уваги на вмовляння своєї скромної подруги.

Серед інших речей вони випадково виявили великий згорток жорсткого полотна. Розгорнувши його, благочестива дівчина побачила зображення Жінки в темному вбранні з книгою в руках. Прийнявши зображення за портрет черниці і бажаючи напоумити Євдокію, вона пригрозила їй гнівом ігумені. Зухвала Євдокія відповіла на слова подруги лайкою і, піддавшись роздратуванню, плюнула на лик. Одразу ж з нею стався припадок, і вона впала без свідомості.

Перелякана подруга розповіла про те, що сталася в будинку. Наступної ночі батькам Євдокії з’явилася Цариця Небесна і відкрила, що це з Неї блюзнірськи сміялася їхня донька. Вона повеліла їм звершити молебень перед спаплюженою іконою, а хвору окропити освяченою на молебні водою. Після молебню Євдокія одужала.

Поміщик Василь Хитрово взяв чудотворну ікону до свого будинку, де від неї подавалися численні зцілення, хто приходив до неї з вірою. Згодом ікону з почестями перенесли до парафіяльної церкви на честь Різдва Пресвятої Богородиці в селі Калужці. До міста Калуги, у свою чергу, було відправлено список зі святого образа. Через цю ікону Матір Божа не раз являла Своє заступництво у важкі часи.

Святкування Калузькій іконі 2 вересня встановлено на спомин позбавлення Калуги від чуми 1771 року, коли жахлива пошесть буквально спустошила місто. Городяни вимирали цілими родинами. Чудотворну ікону Пресвятої Богородиці тоді принесли із села Калужки, хресним ходом обійшли з нею все місто і відслужили всенародний молебень. Після цього чума в місті припинилася.

Друге святкування відбувається 12 жовтня, в пам’ять про порятунок Калуги від навали Наполеонівських військ у 1812 році. Полонені французи свідчили про те, що під час боїв під Калугою і Малоярославцем, зазнаючи поразки, вони бачили Богородицю, Яка стояла на повітрі в оточенні світлоносних мужів.

У тяжкі для Православної Церкви 30-ті роки XX століття влада закрила храм у селі Калужки, скинувши дзвони і вилучивши церковні цінності. Сліди чудотворного образа загубилися. Лише за уривчастими відомостями видається можливим простежити подальшу історію святої ікони.

Існує припущення, що чудотворна Калузька ікона Божої Матері перебувала спочатку в Троїцькому кафедральному соборі Калуги, а потім була поміщена до місцевого краєзнавчого музею, звідки її повернули Церкві вже в повоєнні роки. Нині вона знаходиться в Георгіївському кафедральному соборі Калуги.

За іншим припущенням, первинний образ було підмінено, коли з чудотворної ікони робили безліч списків. Оригінал зберігався в археологічному музеї Свято-Троїцької Сергієвої лаври, а звідти був урочисто переданий Калузькій єпархії в 1998 році.

Однак за документами, знайденими в запасниках обласного краєзнавчого музею про передачу до нього серед інших предметів оригіналу Калузької ікони Божої Матері, її опис і розміри не відповідають переданому із Лаври образу. Окрім того, ікона була досить пошкодженою часом. Таким чином, вважають, що ікони Божої Матері, яких у Калузі зараз три, є чудотворними списками.

Тропарі, кондаки, молитви та величання

Гражданський шрифтЦерковнослов'янськоюУкраїнською

Тропарь Пресвятой Богородице пред иконой Ея «Калужской», глас 4

Засту́пнице от враг иноплеме́нных Необори́мая Калу́жския земли́/ и Изба́вительнице от смертоно́сныя я́звы Ми́лостивая!/ Изба́ви рабы́ Твоя́ от вся́ких бед и боле́зней,/ с ве́рою и любо́вию прибега́ющия к чудотво́рней ико́не Твое́й,// и спаси́ ду́ши на́ша.

Кондак Пресвятой Богородице пред иконой Ея «Калужской», глас 6

Не и́мамы пе́сней, ниже́ слове́с,/ ка́ко досто́йно восхваля́ти Тя,/ Ма́ти Христа́ Бо́га на́шего,/ явле́ния ра́ди чудотво́рныя ико́ны Твоея́ земли́ Калу́жстей,/ то́кмо мо́жем вопи́ти Тебе́:/ не отврати́ ми́лости Твоея́ от нас// и низпосли́ ю́ всем притека́ющим к цельбоно́сней ико́не Твое́й.

 

Ще в розробці