Ікона Божої Матері, йменована «До Різдва й після Різдва Діва»
День пам'яті (н. ст.)
Місяця жовтня на 17-й день
Ікона Божої Матері, іменована “До Різдва й після Різдва Діва”, була принесена до Миколаївського Пєшноського монастиря Московської єпархії купцем Олексієм Григоровичем Мокєєвим. Близько 1780 року Олексій вступив до братії обителі. Усі кошти він віддав настоятелю архімандриту Макарію, а святу ікону залишив у своїй келії.
Після смерті Олексія ікона була принесена настоятелю. Він, побачивши, що вона написана олією на полотні і не за прописами, наказав поставити її над вхідними дверима в каплиці преподобного Мефодія, що була біля дороги, неподалік обителі.
Прославлення святої ікони почалося 1827 року. Тоді капітан Платон Осипович Шабашев, проходячи вночі повз каплицю, побачив, що від ікони Пресвятої Богородиці виходить незвичайне світло. Іншим разом йому було видіння ікони під час важких обставин життя. Уві сні він побачив сяючу ікону Божої Матері в хмарах над Мефодіївою каплицею і почув голос: “Якщо хочеш позбутися спокус, помолися перед цією іконою”. Платон послухався настанови Богородиці, і скорбота минула його.
Благочестивий Платон розповів про чудеса від ікони настоятелеві монастиря, і той переніс святий образ до обителі. Коли на чудотворну ікону хотіли надіти ризу, то виявилося, що образ Пресвятої Діви, написаний на полотні, натягнутий на дошку, де було приховано зображення Богородиці кращого письма.
Особливо багато чудес від цієї ікони відбулося 1848 року, коли вирувала холера. Багато людей, які молилися перед нею, одержали зцілення, а Пєшноську обитель було збережено від хвороби. Того ж року було складено службу і встановлено день вшанування ікони 17 жовтня. Відтоді ікона знаходилася за кліросом храму.
У передреволюційний час образ перебував у Покровському монастирському храмі, поблизу мощей преподобного Мефодія Пєшноського. Після закриття обителі в 1920-х роках первинний образ було втрачено.
Пізніше майстрами Троїце-Сергієвої лаври було створено новий список ікони для відродженої обителі. Він був поставлений в Микільському соборі монастиря і також прославився дивами. Так, у неділю 17 березня 2019 року, у Неділю Торжества Православ’я, під час Божественної літургії відбулося рясне мироточіння шанованої ікони.
Літургійною основою ікон цього ізводу є богослужбовий текст Богородична (глас 7): “…прежде рождества Дева, и в рождестве Дева, и по рождестве паки пребываеши Дева.” На іконографію справили вплив такі західні зразки, як поширене в середньовічній Німеччині зображення Богородиці “Dreimal Wunderbare Mutter” (“Тричі дивовижна Мати”).