...

Ікона Божої Матері, іменована «Всецариця»

День пам'яті (н. ст.)

Місяця серпня на 18-й день

Чудотворна ікона Божої Матері, іменована «Всецариця» (грецькою «Пантанасса»), перебуває на Святій Горі Афон в соборному храмі Ватопедської обителі, зліва від Царських врат. Ця ікона, невелика за розмірами, написана в XVII столітті і була благословенням афонського старця Іосифа Ісихаста своїм учням. До Ватопеду вона була принесена Іосифом Спілеотом (Печерником), Ватопедським.

На іконі зображена Пречиста Діва в багряному вбранні, Яка сидить на царському троні. На руках Її знаходиться Богомладенець з сувоєм у лівій руці, Який благословляє правицею. Богородиця правицею вказує на Свого Царственного Сина, як на Спасителя всіх людей. На задньому плані зображені два ангели, які з благоговінням осіняють крилами Пречисту Діву.

З розповіді старця Іосифа Ісихаста відомо про перше диво, що сталося біля образу «Всецариці». Один юнак увійшов до храму і захотів поклонитися іконі. За іншими відомостями, він став щось буркотіти. Раптом лик Богоматері засяяв дивовижним світлом, якась невидима сила відкинула юнака, і він упав на землю. Піднявшись, він у страху підбіг до старців-ченців і зі сльозами на очах зізнався їм, що вів нечестиве життя, займався чаклунством і прийшов до монастиря, аби перевірити силу своєї магії на святих іконах. Чудо, що сталося біля ікони Пресвятої Богородиці, назавжди відвернуло юнака від чаклунства, скерувало на шлях покаяння і повернуло на стезю благочестивого життя.

Чудотворний образ Божої Матері «Всецариця» шанують як на Афоні, так і далеко за його межами. Саме ім’я ікони говорить про її особливу, всеосяжну силу. Проявивши свою чудотворну силу вперше проти чаклунських чар, «Всецариця» має і благодать зцілення хворих на рак, найстрашнішу із хвороб сучасного людства.

Тропарі, кондаки, молитви та величання

Гражданський шрифтЦерковнослов'янськоюУкраїнською

Тропарь Пресвятой Богородице пред иконой Ея «Всецарица», глас 4

О́бразом Твои́м радостотво́рным,/ Влады́чице, Всецари́це Богоро́дице,/ боле́зни и неду́ги на́ша исцели́/ и от вся́ких бед и напа́стей огради́,// к заступле́нию Твоему́ при́сно прибега́ющих.

Кондак Пресвятой Богородице пред иконой Ея «Всецарица», глас 8

Новоявле́нней ико́не Богоро́дице Всецари́це предстоя́ще/ и на лик Тоя́ взира́юще,/ со умиле́нием и любо́вию глаго́лем:/ низпосли́, Влады́чице, цельбы́ к Тебе́ притека́ющим,/ и пода́ждь утеше́ние в ско́рби су́щим,/ да, восприе́мше ми́лость, благода́рне воззове́м Ти:// Ра́дуйся, Всецари́це, неду́ги на́ша благода́тию исцеля́ющая.

Тропaрь, глaсъ д7:

Џбразомъ твои1мъ радостотв0рнымъ, вLчце, всецRце бцdе, болBзни и3 недyги нaшz и3сцэли2 и3 t всsкихъ бёдъ и3 напaстей њгради2, къ заступлeнію твоемY при1снw прибэгaющихъ.

Кондaкъ, глaсъ }:

Новоsвленнэй їкHнэ бцdэ всецRцэ предстоsще и3 на ли1къ тоS взирaюще, со ўмилeніемъ и3 люб0вію глаг0лемъ: низпосли2, вLчце, цэльбы6 къ тебЁ притекaющымъ, и3 подaждь ўтэшeніе въ ск0рби сyщымъ, да, воспріeмше млcть, благодaрнэ воззовeмъ ти2: рaдуйсz, всецRце, недyги нaшz бlгодaтію и3сцэлsющаz.

Ще в розробці