...

Ікона Божої Матері, іменована «Всеблаженна»

День пам'яті (н. ст.)

Місяця вересня на 1-й день

Ікона Пресвятої Богородиці, іменована «Всеблаженна», або «Памакариста», була надіслана в  1905 році патріархом Константинопольським Іоакимом III як благословення і утіха місту Казані після святотатницького викрадення із соборного храму Казанського Богородичного жіночого монастиря чудотворної ікони Божої Матері в ніч з 28 на 29 червня 1904 року. Ця ікона була точним списком з особливо шанованої ікони Богоматері «Всеблаженна», єдиної стародавньої святині, яка вціліла в константинопольському храмі в ім’я святого великомученика Георгія після численних пограбувань.

Святий образ був написаний на дерев’яній дошці в традиціях давньо-грецького іконопису. Він перебував у Казанській обителі до її закриття. Потім святиню перенесли до Петропавлівського храму Казані. Після цього сліди чудотворного образу губляться.

Радянська влада боролася з релігією, не шкодуючи почуттів вірян. Багато ікон ховали в домівках православні, деякі припадали пилом на складах, у запасниках історичних музеїв. Зберегти вдалося тільки список «Памакаристи», який перебуває в Мікільському соборі Казані.

Протягом багатьох років дослідники церковної історії не полишали спроб знайти ікону в музеях або приватних колекціях. І нещодавно ікону було знайдено зовсім недалеко від того місця, звідки вона зникла в роки богоборства. Весь цей час чудотворна ікона Божої Матері «Всеблаженна» перебувала у фондах Національного музею Республіки Татарстан і зберігалася там, як то кажуть, під грифом «таємно». Її не лише не виставляли в рамках постійної експозиції, а й навіть ніколи не представляли на виставках, на яких показували багато предметів церковного мистецтва, які зберігаються в запасниках музею.

Нині святиня зберігається у храмі преподобного Сергія Радонезького міста Казані.