...

Ікона Божої Матері, іменована «Цілителька»

День пам'яті (н. ст.)

Місяця вересня на 18-й день

Ікону Божої Матері «Цілителька» вважають однією із найдавніших. Її явлення відбулося в IV столітті. Інша ікона з такою самою назвою прославилася чудесами в XVIII столітті в Москві.

У книзі «Руно Орошенне» Димитрія Ростовського містяться наступні відомості про дивовижне знамення Богородиці. Вікентій Бульвіненський, клірик Нівірнинської церкви, завжди схиляв коліна перед іконою Божої Матері й вимовляв коротку молитву, входячи до храму і виходячи із нього. Одного разу цей благочестивий чоловік захворів на небезпечну хворобу. У нього запалився язик, а потім став гнити. Біль був таким сильним, що чоловік втрачав розум. Але, приходячи до тями, хворий не забував подумки читати молитву до Божої Матері.

Коли клірик вже лежав на одрі хвороби і готувався до смерті, йому з’явився Ангел Хранитель в образі прекрасного юнака. Він зі співчуттям подивився на хворого і звернувся до Богородиці, піднісши Їй молитву про зцілення. Божа Матір почула молитву і з’явилася. Вона зцілила хворого клірика, окропивши молоком зі Своїх грудей його уста. Після цього він відчув себе цілком здоровим, повернувся до храму і став на кліросі разом з півчими.

Клірики здивувалися, побачивши його здоровим. Адже ніхто із них уже й не сподівався, що він буде жити. Вони стали розпитувати Вікентія про причини його одужання, і тоді він розповів їм про дивовижне явлення Божої Матері і про те, що з ним сталося. На доказ своїх слів він показав сліди молока, які залишилися на його вустах.

Сьогодні ікона Божої Матері «Цілителька» знаходиться в Москві. Вона є списком ікони із Цікланського храму в Грузії, написаної в IV столітті за часів святої рівноапостольної Ніни. На образі зображено Божу Матір, Яка стоїть біля ліжка хворого клірика.

У нижній частині деяких списків чудотворної ікони поміщений текст про диво, схожий на розповідь із твору Димитрія Ростовського. На полях ікони іноді присутні зображення безсрібників Косми і Даміана, мучеників Кирика та Іуліти, священномученика Антипа Пергамського.

В ім’я ікони «Цілителька» освячують храми при лікарнях, щоб хворі могли помолитися Богоматері про зцілення душі і тіла. Біля цього святого образа також моляться в скорботних обставинах.

Тропарі, кондаки, молитви та величання

Гражданський шрифтЦерковнослов'янськоюУкраїнською

Тропарь Пресвятой Богородице пред иконой Ея «Целительница», глас 4

Я́ко Пресве́тлая Звездо́, просия́ Боже́ственными чудесы́ святы́й Твой о́браз, Цели́тельнице. Пода́ждь у́бо и нам, Богоро́дице Мари́е, исцеле́ние неду́гов душе́вных и теле́сных, спасе́ние и ве́лию ми́лость.

Ин тропарь Пресвятой Богородице пред иконой Ея «Целительница», глас 1

Любо́вию, Чи́стая Де́во, Твою́ святу́ю ико́ну почита́ющим,/ и Бо́жию Тя и́стинную Ма́терь прославля́ющим,/ и ве́рно поклоня́ющимтися/ Цели́тельница яви́ся,/ вся́кое зло и боле́зни от сих удаля́ющая,// я́ко Всемогу́щая.

 

Ще в розробці