...

Ікона Божої Матері, іменована «Пожайська»

День пам'яті (н. ст.)

Місяця липня на 2-й день

На мальовничому березі річки Німан біля села Пожайце розташовувався Пожайський Успенський чоловічий монастир, заснований у XVII столітті, дорогоцінною святинею якого була чудотворна ікона Божої Матері, іменована Пожайською. Вона вельми давнього походження і була надіслана із Рима папою Олександром VII на знак особливої прихильності засновнику Пожайського монастиря Христофору Сигізмунду Пацу, канцлеру Великого князівства Литовського, в 1661 році. Розміщений святий образ був за лівим кліросом соборного Успенського храму, збудованого в 1662–1674 роках, в овальній позолоченій рамі.

Ікона була написана на полотні овальної форми невідомим художником; дехто вважає, що образ могли написати два майстри: один намалював Божу Матір з Немовлям, а інший намалював вінок із барвистих і пишних квітів. На Лику Пресвятої Діви — вираз милосердя та любові до стражденних і скорботних, які з вірою вдаються до Її благодатної допомоги й заступництва.

1830 року монастир разом з Пожайською іконою, яка перебувала там, перейшов до православних і перебував у юрисдикції Православної Церкви до 1914 року. Тут було засновано Пожайський Успенський чоловічий монастир, храм у якому 1839 року було перебудовано, а 1840-го було освячено. 1898 року для святої ікони було споруджено із позолоченого срібла оклад, а пошкоджений часом образ було відреставровано.

1893 року місту Ковно, недалеко від якого розташований монастир, загрожувала холера. Перелякані люди тікали до лісу, а ті, хто залишився, молилися Пресвятій Богородиці — Небесній Покровительці. Матір Божа не залишила стражденних і тих, хто сподівався на Її всесильне заступництво, — страшна хвороба відступила. На згадку про ці дні було написано список чудотворної ікони Пожайської. Цей список зберігається в каунаському Благовіщенському соборі. Пам’ятний напис внизу ікони говорить: «Образ цей споруджено парафіяльною благодійною установою на пам’ять про порятунок парафії від холери в 1893 р.».

У всі часи, і навіть коли образ Пресвятої Богородиці перебував у православних, католики невпинно відвідували монастир і молилися перед чудотворною іконою.

Під час Першої світової війни, 1914 року, ікона була евакуйована вглиб країни. Однак литовці не забули про свою святиню, і по їхнім молитвам в 1928 році влада повернула із Москви чудотворний образ.

Нині Пожайська ікона Божої Матері перебуває на своєму історичному місці — у Пожайському монастирі.