...

Ікона Божої Матері, іменована «Одигітрія Супрасльська»

Місяця липня на 28-й день

У Гродненській єпархії, за шістнадцять верст від міста Білостока, розташований Супрасльський Благовіщенський монастир, заснований на березі річки Супраслі 1500 року єпископом Смоленським Іосифом Солтаном. У цьому монастирі зберігається чудотворна ікона Божої Матері, іменована також Супрасльською.

Походження Супрасльської ікони достеменно невідоме. Передання говорить, що вона принесена сюди зі Смоленська. Інші ж припускають, що вона написана за розпорядженням єпископа Іосифа Солтана, засновника цієї обителі.

Близько двох століть, з першої половини XVII століття до 1839 оку., коли в цьому краї панували уніати, цей монастир зі своєю святинею перебував у їхній владі. Спочатку ікона містилася в іконостасі, як місцева. Але з влаштуванням нового іконостасу в першій половині XVII століття колишні місцеві ікони поставили в особливих кіотах, позаду перших від іконостасу колон, що підтримують церковний купол, а ікону Богоматері Супрасльську поставили позаду лівої колони. Вона стоїть на цьому місці і донині.

1557 року ікону було прикрашено срібною визолоченою ризою з дорогоцінним камінням, влаштованою за архімандрита Сергія Кімбаря.

Супрасльська ікона «Одигітрія» написана у візантійському стилі, на дошці заввишки три аршини шість вершків і завширшки один аршин тринадцять вершків. Вона являє собою копію з чудотворної ікони Божої Матері «Одигітрія Смоленська». Вгорі, над головою Богоматері, зображений Бог Отець у хмарах, оточений ликами ангелів.

У стародавніх записах немає звісток про окремий день святкування на честь Супрасльської ікони. Проте з давніх часів стало звичаєм звершувати свято 25 березня, а останнім часом святкують ще й 28 липня як день, встановлений для святкування по всій Русі Смоленської ікони Божої Матері «Одигітрія».

У Супрасльський монастир стікаються численні натовпи прочан. Не тільки православні християни, а й уніати і навіть католики прагнуть сюди для поклоніння Цариці Небесній перед Її чудотворною Супрасльською іконою.