...

Ікона Божої Матері, іменована «Неопалима Купина»

День пам'яті (н. ст.)

Місяця вересня на 4-й день

Одним зі старозавітних прообразів, що вказували на Богоматір, була неопалима купина — той кущ, який Мойсей бачив таким, що горить у вогні, але не згорає. Ця купина знаменувала собою непорочне зачаття Богоматір’ю Христа від Духа Святого. Будучи Матір’ю, Вона залишилася Дівою: до Різдва Діва, у Різдві Діва і після Різдва Діва.

Можна надати й інше ще тлумачення прообразу неопалимої купини. Богоматір, народившись на грішній землі, перебувала безумовно чистою, непричетною до гріха і Такою, Яка не пізнала беззаконня. У церковних піснеспівах закріплено цей старозавітний символ: “Якоже купина не сгораше опаляема, тако, Дева, родила еси”. У стихирі на Благовіщення співають: “Радуйся, Купино неопалимая”.

Благочестива християнська старанність постаралася закріпити в художньому образі цю думку, і звідси виникла ікона “Неопалима Купина”.

“Неопалиму Купину” зображують іноді у вигляді охопленого полум’ям куща, над яким височіє видима від пояса Богоматір з Немовлям на руках. Це зображення рідкісне. Набагато частіше зображується восьмикутна зірка, яка оточує Богоматір.

Зірка складена із двох чотирикутників. Один забарвлений в червоний колір, який є образом полум’я. Інший, нагадуючи зелень таємничого куща, забарвлений у зелений. У кутах ікони розміщено чотири символи, що згадуються в Апокаліпсисі Іоанна Богослова: людина, лев, телець і орел. Також зображені архангели з тими символами, які засвоює їм церковне передання: Михаїл з жезлом, Рафаїл з алавастром, Уриїл із вогняним мечем, Селафиїл з кадилом, Варахиїл з виноградним гроном і Гавриїл з гілкою благовістя.

У руках Пречистої Діви поміщають ще інколи, окрім Немовляти, драбину, притулену верхнім кінцем до плеча Богоматері. Це є знаменням того, що Вона піднесла людство від землі на Небо. Пишуть інколи також браму і жезл — символ Спасителя, Якого у церковних піснях називають “жезлом від кореня Ієсеєвого”.

Тропарі, кондаки, молитви та величання

Гражданський шрифтЦерковнослов'янськоюУкраїнською

Тропарь Пресвятой Богородице пред иконой Ея «Неопалимая Купина», глас 4

И́же во огни́ купины́ неопали́мыя, дре́вле Моисе́ем ви́денныя,/ та́йну воплоще́ния Своего́ от неискусобра́чныя Де́вы Мари́и Прообразова́вый,/ Той и ны́не, я́ко чуде́с Творе́ц и всея́ тва́ри Созда́тель,/ ико́ну Ея́ святу́ю чудесы́ мно́гими просла́ви,/ дарова́в ю́ ве́рным во исцеле́ние неду́гом/ и в защище́ние от о́гненнаго запале́ния./ Сего́ ра́ди вопие́м Преблагослове́нней:/ наде́ждо христиа́н, от лю́тых бед, огня́ и гро́ма изба́ви на Тя упова́ющия// и спаси́ ду́ши на́ша, я́ко милосе́рда.

Ин тропарь Пресвятой Богородице пред иконой Ея «Неопалимая Купина», глас 4

И́же в Купине́, огне́м горя́щей и несгора́емой,/ показа́вый Моисе́ови Пречи́стую Твою́ Ма́терь, Христе́ Бо́же,/ Огнь Божества́ неопа́льне во чре́ве прии́мшую,/ и нетле́нну по Рождестве́ пребы́вшую:/ Тоя́ моли́твами пла́мене страсте́й изба́ви нас,/ и от о́гненных запале́ний град Твой сохрани́,// я́ко Многоми́лостив.

Тропaрь, глaсъ д7:

И$же во nгни2 купины2 неwпали1мыz, дрeвле мwmсeемъ ви1дэнныz, тaйну воплощeніz своегw2 t неискусобрaчныz дв7ы мр7jи проwбразовaвый, т0й и3 нhнэ, ћкw чудeсъ творeцъ и3 всеS твaри создaтель, їкHну є3S с™yю чудесы 2 мн0гими прослaви, даровaвъ ю5 вBрнымъ во и3сцэлeніе недyгwмъ, и3 въ защищeніе t џгненнагw запалeніz. сегw2 рaди вопіeмъ пребlгословeннэй: надeждо хrтіaнъ, t лю1тыхъ бёдъ, nгнS и3 гр0ма и3збaви на тS ўповaющихъ, и3 сп7си2 дyшы нaшz ћкw млcрда.

И$нъ тропaрь, глaсъ т0йже:

И$же въ купинЁ, nгнeмъ горsщей и3 несгарaемэй, показaвый мwmсeови пречcтую твою2 м™рь, хrтE б9е, џгнь бжcтвA неwпaльнэ во чрeвэ пріи1мшую и3 нетлённу по ржcтвЁ пребhвшую, тоS мlтвами плaмене страстeй и3збaви нaсъ и3 t џгненныхъ запалeній грaдъ тв0й сохрани2, ћкw многомлcтивъ.

Ще в розробці