Ацкурська ікона Божої Матері
День пам'яті (н. ст.)
Місяця серпня на 15-й день
Передання свідчить, що чудотворний Ацкурський образ є списком нерукотворної ікони Божої Матері, принесеним до Грузії святим апостолом Андрієм Первозванним. Як випливає з твору «Похвала» («Ходіння і проповіді святого апостола Андрія Первозванного»), Пресвятій Богородиці за жеребом випало піти до Грузії, але за наказом Господа для проповіді християнства туди був посланий апостол Андрій. Із рук Богоматері він отримав Її нерукотворний образ, зображений на звичайній дошці, яку Вона приклала до свого Пречистого Лика. Від святої ікони у Грузинській землі були явлені численні чудеса.
Назва ікони походить від назви селища Ацкурі, до каплиці якого було поміщено нерукотворний список образа, створений апостолом Андрієм: він просто приклав дошку до Первообразу.
Ацкурська ікона користувалася широким шануванням серед правителів і простих жителів Грузії. Багато хто навмисно приїжджав до Ацкурі, щоб поклонитися святому образу.
Одного разу після сильного землетрусу в Грузії в 80-х роках XIII століття чудотворний образ був знайдений непошкодженим під куполом Ацкурського кафедрального собору.
Під час воєн вороги християнства не раз викрадали і відвозили у свої краї святу Ацкурську ікону Божої Матері, але щоразу вона поверталася назад до Ацкурі.
Наприкінці 60-х років XVI століття син імеретинського царя Баграта III Георгій перевіз ікону до Гелатського монастиря, де вона перебувала до початку XX століття.
Ацкурська ікона Пресвятої Богородиці належить до іконографічного типу «Одигітрії» («Путівниці»), а зображення Божої Матері, Яка тримає на лівій руці Божественного Младенця, знаходиться посередині карбованого тричасткового кіота-складня. Оклад зроблений із червоного золота і срібла з використанням дорогоцінного й напівдорогоцінного каміння, перлів.
З 1952 року чудотворна Ацкурська ікона Пресвятої Богородиці зберігається у Державному музеї історії мистецтв Грузії імені Ш. Я. Аміранашвілі.