
Ватопедська ікона Божої Матері, іменована “Відрада”, або “Утішання”
День пам'яті (н. ст.)
Місяця січня на 21-й день
Ватопедська ікона Божої Матері знаходиться в стародавньому Ватопедському монастирі на Афоні, в храмі Благовіщення. Назву Ватопедської вона отримала від того, що поблизу цього монастиря впав у море з корабля юний царевич Аркадій і дивовижним заступництвом Божої Матері був перенесений на берег цілим і неушкодженим. Коли його тут знайшли, то він стояв під кущем, недалеко від обителі. Від цієї події й пішла назва “Ватопед” (“кущ отрока”). Святий цар Феодосій Великий на знак подяки за дивовижний порятунок сина прикрасив і щедро обдарував Ватопедський монастир.
Спочатку ікона не була написана на дошці. Колись цей образ Богородиці був частиною стінного розпису. Пізніше зображення зняли зі стіни разом зі штукатуркою і уклали в кіот. Уже багато років ікона вкрита срібною ризою з багатим карбуванням. Відкриті тільки лики Богоматері ті Младенця. Без окладу ікону мало хто бачив.
На Ватопедській іконі Богоматір зображена з обличчям, поверненим до правого плеча. Це є спомином про те, що Вона 21 січня 807 року звернула Своє обличчя до ігумена монастиря, який стояв на молитві поблизу святої ікони, і попередила його про намір розбійників пограбувати обитель.
Зграя розбійників, які вирішили пограбувати Ватопедський монастир, висадилася у темряві на берег. Вони сховалися в околицях монастиря, маючи намір дочекатися відкриття воріт обителі.
У той час, коли розбійники чекали відкриття воріт, закінчилася утреня. Братія стала розходитися по келіях для тимчасового відпочинку. У церкві залишився лише настоятель монастиря. Раптом від ікони Божої Матері, що стояла поблизу, він почув жіночий голос, який попереджав про небезпеку, котра загрожувала монастирю. Ігумен спрямував свій погляд на ікону й побачив, що лики Богородиці і Богомладенця змінилися. Ватопедська ікона Божої матері була подібна до “Одигітрії”, на якій Богонемовля завжди зображають з рукою, яка благословляє.
І ось ігумен бачить, як Іісус підняв Свою руку, загороджуючи вуста Богородиці, зі словами: “Ні, Мати Моя, не кажи їм цього, нехай вони будуть покарані за гріхи свої”. Але Богородиця, ухиляючись від Його руки, дворазово вимовила ті самі слова: “Не відчиняйте сьогодні брами обителі, а підніміться на стіни монастирські й розженіть розбійників”.
Вражений ігумен негайно зібрав братію. Усі були здивовані зміною обрису ікони Божої Матері. Після подячної молитви перед святим образом натхненні ченці піднялися на монастирські стіни й успішно відбили напад розбійників.
Відтоді Ватопедську ікону стали називати “Відрада”, або “Утішання”. Назва пов’язана з тим, що на іконі лик Божої Матері ясно виражає жалісливу любов, погляд Її дихає милосердям і лагідністю, а на вустах лежить тиха посмішка розради. Лик же Богомладенця суворий.
На спомин про цю дивовижну подію перед чудотворною іконою горить невгасима лампада.
Тропарі, кондаки, молитви та величання
Тропарь Пресвятой Богородице пред иконой Ея Ватопедской, именуемой «Отрада» или «Утешение», глас 4
Яко покро́в благода́тный и спаси́тельный/ стяжа́хом честну́ю Твою́ ико́ну, Богоро́дице,/ на сию́ у́бо со умиле́нием взира́юще, Тебе́ вопие́м:/ Влады́чице, ниспосли́ нам отра́ду и утеше́ние,/ на Тя бо упова́ние возлага́ем, гре́шнии и смире́ннии./ На Твое́ предста́тельство наде́емся, недосто́йнии./ Ускори́ нас изба́вити от бед и скорбе́й/ и умоли́ Сы́на Твоего́, Христа́ Бо́га на́шего,// поми́ловати и спасти́ ду́ши на́ша.
Ин тропарь Пресвятой Богородице пред иконой Ея Ватопедской, именуемой «Отрада» или «Утешение»
К Богоро́дице приле́жно ны́не притеце́м,/ гре́шнии и смире́ннии, и припаде́м,/ в покая́нии зову́ще из глубины́ души́:/ Влады́чице, помози́, на ны милосе́рдовавши,/ потщи́ся, погиба́ем от мно́жества прегреше́ний./ Не отврати́ Твоя́ рабы́ тщи,// Тя бо и еди́ну наде́жду и́мамы.
Кондак Пресвятой Богородице пред иконой Ея Ватопедской, именуемой «Отрада» или «Утешение», глас 8
Взбра́нной Воево́де победи́тельная,/ я́ко изба́вльшеся от злы́х,/ благода́рственная воспису́ем Ти, раби́ Твои́, Богоро́дице,/ но, я́ко иму́щая держа́ву непобеди́мую,/ от вся́ких нас бед свободи́, да зове́м Ти: // Ра́дуйся, Неве́сто Неневе́стная.
Молитва Пресвятой Богородице пред иконой Ея Ватопедской, именуемой «Отрада» или «Утешение»
Наде́жда всем конце́м земли́, Пречи́стая Де́во Богоро́дице, Утеше́ние и Отра́до на́ше! Не гнуша́йся нас гре́шных, на Твою́ бо ми́лость упова́ем. Угаси́ пла́мень грехо́вный и покая́нием ороси́ изсо́хшие сердца́ на́ша. Очи́сти ум наш от грехо́вных помышле́ний. Приими́ моле́ния от души́ и се́рдца с воздыха́нием Тебе́ приноси́мыя. Бу́ди Хода́таице о нас к Сы́ну Твоему́ и Бо́гу и отврати́ гнев Его́ от нас Ма́терними моли́твами. Укрепи́ в нас ве́ру правосла́вную, вложи́ в нас дух стра́ха Бо́жия, дух смире́ния, терпе́ния и любви́. Душе́вныя и теле́сныя я́звы исцели́, утиши́ бу́рю злых нападе́ний вра́жеских. Отыми́ бре́мя грехо́в на́ших и не оста́ви нас до конца́ поги́бнути. Пода́ждь нам ми́лость Твою́ и свято́е благослове́ние Свое́ всем зде предстоя́щим и моля́щимся и всегда́ пребыва́й с на́ми, подава́я приходя́щим к Тебе́ отра́ду и утеше́ние, по́мощь и заступле́ние, да сла́вим и велича́ем Тя вси до после́дняго на́шего воздыха́ния. Ами́нь.
Тропaрь, глaсъ д7:
Къ бцdэ прилёжнw нhнэ притецeмъ, грёшніи и3 смирeнніи, и3 припадeмъ, въ покаsніи зовyще и3з8 глубины2 души2: вLчце, помози2, на ны2 милосeрдовавши, потщи1сz, погибaемъ t мн0жества прегрэшeній. не tврати2 тво‰ рабы6 тщи2, тs бо и3 є3ди1ну надeжду и4мамы.
Кондaкъ, глaсъ и7:
Взбрaнной воев0дэ побэди1тєльнаz, ћкw и3збaвльшесz t ѕлhхъ, бlгодaрствєннаz восписyемъ ти2 раби2 твои2 бцdе: но ћкw и3мyщаz держaву непобэди1мую, t всsкихъ нaсъ бёдъ свободи2, да зовeмъ ти2: рaдуйсz невёсто неневёстнаz.
Ще в розробці