Ікона Божої Матері, іменована “Державна”
День пам'яті (н. ст.)
Місяця березня на 2-й день
Ікона Божої Матері, іменована “Державна”, явила себе православному народові 2/15 березня 1917 року — у день зречення від престолу імператора Миколи II, майбутнього царственного страстотерпця, у селі Коломенському поблизу Москви.
Якійсь селянці Євдокії Адріановій, мешканці села Перерви, тричі уві сні було відкрило, що є забутий образ Богородиці, через який відтепер буде явлено небесне заступництво Цариці Небесної руському народові. Вона ясно чула слова: “Є в селі Коломенському велика чорна ікона, її потрібно взяти, зробити червоною, нехай моляться”.
Настоятель храму в Коломенському, отець Миколай Лихачов, до якого звернулася Євдокія, не став перешкоджати, і вони разом оглянули всі ікони, що були в церкві. Не знайшовши нічого схожого в храмі, отець Миколай запропонував подивитися ікони в підвалі церкви, з різних причин складені там, серед яких і вибрали найбільшу, вкриту віковим пилом. Очистивши ікону від пилу, вони, на свій подив, побачили зображення Божої Матері, Котра сидить на престолі. Після приведення ікони до ладу виявилося, що Немовля-Христос на колінах Божої Матері простягнув руку, що благословляє. В одній руці Владичиця тримала скіпетр, в іншій — державу (знаки царської влади над світом), на голові Її була корона, а на плечах — червона мантія або порфіра. За надзвичайно суворого лику Богоматір на іконі мала царствений вигляд — усе вказувало на те, що Владичиця відтепер перебирає на себе особливу опіку над багатостраждальним руським народом.
Адріанова одразу впізнала бачену уві сні ікону, а священник одразу ж відслужив перед образом молебень з акафістом.
Слух про знову знайдену ікону швидко поширився не лише в селі Коломенському; прочани стікалися до церкви Вознесіння із Москви та інших місць, отримуючи від Божої Матері благодатну допомогу. У “Сергіївських листках” описано прибуття ікони Божої Матері “Державної” до Марфо-Маріїнської обителі в Москві, де ікону зустріла велика княгиня Єлисавета Федорівна та інші сестри з великою урочистістю. Ікону для поклоніння возили й в інші церкви, а в недільні та святкові дні вона залишалася в селі Коломенському.
За деякими відомостями, Державна ікона Божої Матері до 1812 року перебувала у Вознесенському жіночому монастирі в Москві. Рятуючи ікону від Наполеонівського розграбування, її сховали в селі Коломенському і, цілком ймовірно, забули там на 105 років, поки вона не явила себе в належний час.
Знаменно, що святий образ було виявлено в особливий час — на початку лихоліття. Царственний вигляд ікони, скіпетр і держава немов наголошують на тому, що Владичиця прийняла на Себе опіку над вірними чадами Церкви Руської. Знаменна і червона порфіра Богоматері, колір якої нагадує колір крові…
Служба і акафіст Державній іконі Пресвятої Богородиці складені за участю Святішого Патріарха Тихона († 1925).
Нині ця свята ікона перебуває в храмі Казанської ікони Божої Матері в Коломенському, куди була повернута 27 липня 1990 року.
Тропарі, кондаки, молитви та величання
Тропарь Пресвятой Богородице пред иконой Ея «Державной», глас 4
Гра́да Сио́нска взыску́юще,/ под Твой покро́в, Де́ва Чи́стая, днесь притека́ем,/ и никто́же возмо́жет на ны,/ я́ко несть град си́лен, а́ще не Су́щаго Бо́га,// и несть и́на кре́пость, а́ще не ми́лость Влады́чицы Де́вы.
Кондак Пресвятой Богородице пред иконой Ея «Державной», глас 8
Взбра́нной Воево́де победи́тельныя пе́сни прино́сим,/ я́ко дарова́ся нам Держа́ва Твоя́, и ничесо́же устраши́мся,/ не от ми́ра бо спасе́ние на́ше,/ но Превознесе́нныя Влады́чицы милосе́рдием огражда́емся/ и тому́ днесь ра́дуемся,// я́ко прии́де Засту́пница на стра́жу земли́ Своея́.
Ще в розробці