...

Блаженний Лаврентій, Христа заради юродивий, Калузький

День пам'яті (н. ст.)

Місяця серпня на 10-й день

Блаженний Лаврентій, Христа заради юродивий, Калузький, жив на початку ХVІ століття за пів версти від старої Калуги при лісовому храмі на честь Різдва Христового, який стояв на горі. Із хижі святого був прокопаний підземний хід до церкви, де він відвідував богослужіння. Бував він і в будинку калузького князя Симеона Іоанновича, сина царя Іоанна ІІІ.

Припускають, що блаженний Лаврентій походив із старовинного боярського роду Хитрових, бо його ім’ям починався їхній родовий пом’янник у Перемишльському Лютиковому монастирі, що знаходився в Калузькій єпархії.

Взимку і влітку блаженний ходив босоніж, у сорочці та овечому тулупі. Подвигами самозречення він духовно зріс до того, що ще за життя прославився благодатними дарами.

Коли в травні 1512 року кримські татари напали на Калугу, блаженний Лаврентій, який був у будинку князя, раптом заволав: «Дайте мені мою сокиру гостру, пси напали на князя Симеона, треба оборонити його!» Після цього він схопив сокиру і пішов. Несповідано опинившись на кораблі поруч з князем, праведник укріпив та підбадьорив воїнів, і вони здолали ворога.

З сокирою в лівій руці, насадженою на довге топорище, святого Лаврентія зображають на іконах.

10 серпня 1515 року блаженний Лаврентій преставився. Прославлений він був, вочевидь, у другій половині XVI століття.

Перше посмертне чудо блаженного записано під 1621 роком. Тоді він зцілив розслабленого боярина Кологривова, який одужав після звершення молебню святому.

Вірогідно, що князь Симеон († 1518 р.), зобов’язаний праведникові своїм порятунком, влаштував на його пам’ять іночеську обитель на місці подвигів святого.

Тропарі, кондаки, молитви та величання

Гражданський шрифтЦерковнослов'янськоюУкраїнською

Тропарь блаженному Лаврентию Калужскому, Христа ради юродивому, глас 4

Просвети́вся боже́ственною благода́тию, Богому́дре,/ и весь ра́зум и се́рдце от су́етнаго ми́ра сего́/ к Зижди́телю неукло́нно возложи́в,/ целому́дрием и мно́гим терпе́нием во вре́менней жи́зни тече́ние до́бре сконча́л еси́/ и ве́ру соблю́л еси́ непоро́чну./ Те́мже и по сме́рти яви́ся све́тлость жития́ твоего́,/ источа́еши бо чудесе́м исто́чник неисчерпа́емый/ ве́рою притека́ющим ко свято́му твоему́ гро́бу, Лавре́нтие всеблаже́нне,// моли́ Христа́ Бо́га, да спасе́т ду́ши на́ша.

Ин тропарь блаженному Лаврентию Калужскому, Христа ради юродивому, глас 3

Святы́й пра́ведный Лавре́нтие,/ моли́ Ми́лостиваго Бо́га,/ да прегреше́ний оставле́ние// пода́ст душа́м на́шим.

 

Ще в розробці