Блаженна інокиня Параскева Старобільська
День пам'яті (н. ст.)
Місяця жовтня на 17-й день / травня на 14-й день — Собор Старобільських святих
Блаженна Параскева (Дибіна) народилася 1867 року в Харківській губернії (сьогодні Луганська область) і дуже рано виявила дивовижні Божі дари прозорливості. Їй було близько трьох років, коли батьки, які помітили це, вирішили випробувати її. Вони заховали лопату і стали у дитини запитувати, чи не знає, де вона. Дівчинка одразу пішла до того місця, де лопата була захована. Трохи згодом блаженна стала свої передбачення прикривати юродством.
У дванадцять років Параскева побачила якесь видіння. Після нього вона все залишила і пішла у Скорбященський Старобільський монастир. Батьки декілька разів приїжджали за нею, але щоразу, передбачивши їхній приїзд, вона ховалася.
Так вона і залишилася в монастирі. Блаженна прийняла там чернечий постриг з ім’ям Параскева, на честь шанованої Сербської святої, і добровільно взяла на себе подвиг юродства.
Не залишаючи строгого виконання чернечих правил, матушка Параскева дуже часто поводилася вкрай дивно. То вона переодягнеться у все червоне і бігає вулицями, то змете сміття в купу і тут же зі всієї сили вдарить по ньому так, що все розлетиться. І ось революція. При владі більшовики — червоні, а собор підірвано.
Після закриття Старобільського монастиря матушка з сестрами перейшла до Фомівського Успенсько-Серафимівського (Раздабарівського) монастиря. Як і раніше, перед прийняттям рішення всі, включно з ігуменею, приходили до інокині Параскеви за благословенням. Родичі теж не забували про неї.
Раздабарівський монастир 1928 року теж закрили. Більшість насельниць, вигнаних із його стін, стали мандрувати по селах Сватовщини і сусідніх районів. Вони закликали вірян не відвідувати храми, де служили обновленські священники, не вступати до колгоспів, не підкорятися постановам безбожної влади.
У мандрах перебувала і блаженна Параскева. За проповідь слова Божого її неодразово заарештовували і кидали до в’язниці. Одного разу її відправили до психіатричної лікарні в Чернігові, звідки їй вдалося втекти і повернутися до рідних країв.
1933 року блаженну Параскеву вчергове заарештували. Після ув’язнення її відправили на заслання до міста Котлас в Архангельській області. Коли до неї приїхали її послушниці Надія і Анна, стало відомо, що більшість в’язнів, зокрема й Параскеву, переводитимуть в інше місце. Під час проходження в’язнів площею міста блаженна вийшла із колони, що охоронці не помітили, і разом з послушницями пішла із міста.
Утрьох вони вирушили до міста Лисичанськ на Луганщині. Там їх знову заарештували й ув’язнили. Після звільнення блаженна Параскева продовжила духовно допомагати гонимим за віру православним християнам. Серед іншого, під час масових репресій, коли людей виганяли із своїх домівок та висилали до таборів, вона вдень і вночі знаходилася на станціях, переповнених стражденними людьми.
Постійно мандруючи, свята Параскева ніколи не переодягалася, ходила в одному і тому самому одязі. Одягалася вона відповідно до іночеського чину, носила підрясник і тепле ватне пальто. Іноді влітку замість нього вона вдягала ватну кофту.
До блаженної Параскеви постійно йшли люди зі своїми бідами, скорботами. Багатьох недужих вона зціляла. Однак якщо свята бачила, що зцілення людині піде не на користь, то залишала її без лікування. Нерідко вона й викривала. Її грізне слово було сповнене духовної сили і приводило в жах винуватців.
Наприкінці 1938 року блаженну Параскеву знову кинули до в’язниці. Вона пробула в ув’язненні п’ять місяців.
Останній час свого життя блаженна провела в зайнятому німцями місті Лисичанську, живучи у черниць Херувими і Надії. Перед кончиною вона вже припинила юродствувати і спілкувалася з ближніми, як і всі люди.
27 жовтня 1942 року свята Параскева відсвяткувала свій останній день Ангела. Попри всі труднощі шанувальники блаженної зібралися навколо своєї духовної матері і приготували святковий пиріг.
30 жовтня її здоров’я сильно погіршилося. У неї був сильний жар, і вона просила пити. Блаженна згадала про місця, де була в засланні за віру. Невдовзі вона тихо померла в оточенні своїх духовних чад.
Сумна звістка про смерть великої стариці миттєво облетіла Лисичанськ і околиці. На поховання праведниці зібралися безліч людей. Її поховали поблизу головної вулиці в Лисичанську.
Одразу після кончини блаженної Параскеви на її могилу стали приходити віряни, просячи допомоги і молитовного заступництва перед Господом. На могилі стали відбуватися чудеса і зцілення.
У 2005 році над могилою матушки Параскеви було збудовано каплицю. 30 жовтня 2008 року були знайдені мощі святої. Разом з ними зберігся натільний хрестик, який вона носила за життя і з яким була похована.
19 червня 2014 року Священний Синод Української Православної Церкви постановив благословити місцеве прославлення блаженної Параскеви в лику святих і шанування її в межах Сєвєродонецької єпархії. 6 жовтня того ж року на площі перед кафедральним собором на честь Різдва Христового міста Сєвєродонецька Блаженніший Митрополит Київський і всієї України Онуфрій очолив Божественну літургію з чином прославлення в лику святих блаженної Параскеви Старобільської.
Тропарі, кондаки, молитви та величання
Тропaрь, глaсъ д7:
И$ноческое и3 равноaгGльское житіE возлюби1вши, и3 во слёдъ хrтA, женихA твоегw2, ўсeрднw потeкши, тогw2 бlг0е и4го въ ю4ности твоeй пріsла є3си2, п0двигомъ ю3р0дства хrтA рaди подвизaласz є3си2, п0стническими п0двиги, стрaнствіемъ, мlтвами и3 слeзными кaплzми ќгліе безб0жіz ўгаси1вши, бlжeннаz мaти параскevо: и3 нhнэ, въ нбcнэмъ черт0зэ предстоsщи хrтY, моли2 њ нaсъ, почитaющихъ честнyю пaмzть твою2.
Кондaкъ, глaсъ G:
Бlжeннаz и4нокине параскevо, пaче житіS хrтA возлюби1вшаz, во стрaнствіи земнёмъ п0двигомъ ю3р0дства бGу послужи1вшаz, ри1зою безстрaстіz ўкраси1вшаzсz, прaвыz вёры чистоты2 ревни1тельнице, моли2 хrтA бGа сп7сти1сz душaмъ нaшымъ.
Мlтва ко бlжeннэй и4нокинэ параскevэ:
Q бlжeннаz мaти параскevо, nби1тели старобёльскіz похвало2, грaда лисичaнска ўкрашeніе, и3 нeба церк0внагw ѕвэздо2 свётлаz! Ты2 п0двигомъ д0брымъ и4ноческагw дёланіz и3 ю3р0дствомъ хrтA рaди д0брэ подвизaласz є3си2, и3 мнHгіz лю1ди твои1ми наставлeніzми и3 чудесы2 t безб0жіz и3 невёріz на стезю2 покаsніz, прaвыz вёры и3 хrтіaнскагw бlгочeстіz настaвила є3си2. пріими2 нaсъ, грёшныхъ, под8 твоE си1льное заступлeніе прибэгaющихъ. и3спроси2 ў всещeдрагw чlвэколю1бца хrтA бGа нaшегw, да не помzнeтъ беззак0ній нaшихъ, но да поми1луетъ нaсъ и3 сотвори1тъ съ нaми по млcти своeй: да дaруетъ нaмъ здрaвіе душeвное и3 тэлeсное, бlгодeнствіе и3 въ потрeбнэмъ и3зoби1ліе, наставлsz нaсъ њбращaти вс‰ въ слaву є3гw2, творцA, сп7си1телz и3 бGа нaшегw, по кончи1нэ же врeменныz жи1зни нaшеz t немилосeрдныхъ и3стzзaтелей на воздyшныхъ мытaрствахъ да и3збaвитъ нaсъ, и3 спод0битъ нaсъ дости1гнути, тоб0ю води6мыz и3 покрывaємыz, г0рнzгw џнагw їеrли1ма, є3г0же слaвы и3 красоты2 съ ли1ки ѓгGлы наслаждaешисz. Q, с™az мaти параскevо! Сохрани2 вс‰ грaды и3 вє1си страны2 нaшеz, хрaмъ сeй [и3ли2: nби1тель сію2], служaщихъ и3 молsщихсz здЁ, t глaда, губи1тельства, трyса и3 пот0па, nгнS и3 мечA, нашeствіz и3ноплемeнныхъ и3 междоус0бныz брaни, и3збaви всёхъ нaсъ t всsкіz бэды2 и3 напaсти, и3мlтвами твои1ми tврати2 t нaсъ првdный гнёвъ б9ій, и3 є3гw2 млcрдіе нaмъ и3спроси2, да вкyпэ съ тоб0ю спод0бимсz прославлsти въ невечeрнемъ дни2 прес™0е и4мz nц7A и3 сн7а и3 с™aго д¦а во вёки вэкHвъ. Ґми1нь.
Ще в розробці