Благовірний Штефан Великий, господар Молдавський
День пам'яті (н. ст.)
Місяця липня на 2-й день
Штефан III Великий (також Штефан Великий і Святий, молдавською і румунською — Ștefan cel Mare și Sfânt) був одним із найвизначніших правителів Молдавського князівства. Він народився 1429 року в селищі Борзешть, яке нині є містечком у румунському краї Бакеу.
Штефан Великий правив країною сорок сім років. Протягом усього цього часу він боровся за незалежність Молдавського князівства, для чого проводив політику зміцнення центральної влади, придушував боярську опозицію. Господар, тобто правитель, князівства успішно протистояв сильнішим суперникам — Османській імперії, Польщі, Угорщині. Завдяки талантам Стефана Великого як полководця, дипломата і політика Молдавське князівство не лише змогло зберігати незалежність, а й стало значною політичною силою у Східній Європі.
Після падіння Візантії в 1453 році зросло значення Афону як стовпа православ’я. Молдова тоді була данником Туреччини, і Стефан використовував увесь свій вплив для того, щоб врятувати Афон. Незважаючи на війни, Молдова була багатою країною, оскільки її територією проходили торгові шляхи на Схід, які охороняв господар.
Стефан використовував багатства Молдови, щоб підтримати афонські монастирі. Він надав молдавські землі замість тих, що були захоплені турками. Особливу увагу Стефан приділяв відновленню святинь на Афоні. Так, внаслідок досліджень було встановлено, що саме Стефан у XV столітті відродив монастир Зограф. Він побудував тут соборну церкву, пристань, трапезну. Молдавський господар також передав у владу Зографа молдавські монастирі Капріяна та Добровець. Однією із головних святинь монастиря Зограф був стяг Стефана Великого, за переданням, виготовлений його дочкою Єленою. На стягу зображений Георгій Побідоносець — покровитель і захисник молдавського господаря.
1472 року Стефан побудував вежу в монастирі Ватопед, де зберігся барельєф, що зображує господаря і його герб. Окрім того, він побудував акведук і хрестильню в монастирі святого Павла, а також відновив його будівлі. За всі його дари і заслуги він був титулований другим ктитором монастиря.
До заслуг святого Стефана відноситься й заснування безлічі нових церков і монастирів, зокрема обителей Добровець, Нямц, Бистриця і Воронець.
Стефан Великий помер 2 липня 1504 року і був похований у побудованому ним монастирі Путна. 1992 року він був причислений до лику святих.