...

Благовірний князь В’ячеслав Чеський

День пам'яті (н. ст.)

Місяця березня на 4-й день — перенесення мощей / вересня на 28-й день

Благовірний В’ячеслав (він же Вінчеслав або Вацлав), князь Чеський, був онуком святої княгині Людмили, яка виховала його в християнській вірі. Здобувши чудову освіту від пресвітера Павла, учня святителя Мефодія, святий В’ячеслав володів слов’янською, латинською та грецькою мовами і був всебічно освічений. Батько його, князь Ростислав (Вратислав), загинув у 920 році в бою з уграми (угорцями), і вісімнадцятирічний В’ячеслав вступив на княжий престол.

Він керував мудро і справедливо, дбаючи про християнське просвітлення свого народу. Викуповуючи дітей язичників, проданих у рабство, він віддавав їх на виховання у християнському дусі. Князь В’ячеслав був миролюбний, шанував духовенство, прикрашав храми. Він багато потрудився для зміцнення християнства у Чехії. Зокрема, святий В’ячеслав переніс мощі мученика Віта в столицю Чехії, до збудуваного князем чудового храму в ім’я святого мученика.

Німецьке духовенство, яке переслідувало раніше святителя Мефодія, протидіяло і святому В’ячеславу та збурювало проти нього заздрісних вельмож. Ці вельможі стали інтригувати проти В’ячеслава і вмовили його молодшого брата Болеслава посісти престол.

Щоб позбутися В’ячеслава, Болеслав запросив його на освячення храму. В’ячеслав відмовився вірити слугам, які попереджали його про змову. Він пішов до храму на ранок і на порозі храму був убитий своїм братом та його друзями. Це сталося в 935 році.

Порубане тіло святого В’ячеслава декілька днів лежало без поховання, через що народ обурювався і хвилювався. Мати, дізнавшись про вбивство В’ячеслава, поховала його тіло у церкві при княжому дворі. Кров, пролиту в церковних дверях, довго не могли відмити.

Болеслав, ставши правителем, зайнявся викоріненням православ’я в Чехії і насадженням католицтва. Він наполягав на служінні Літургії лише латинською мовою. Під тиском народу, котрий шанував В’ячеслава як мученика, братовбивця розкаявся і переніс його мощі до Праги. Вони були поховані у церкві святого Віта.

Страстотерпець В’ячеслав разом із княгинею Людмилою шанується як покровитель Чехії.

Тропарі, кондаки, молитви та величання

Гражданський шрифтЦерковнослов'янськоюУкраїнською

Тропaрь, глaсъ д7:

Днeсь ѓгGли съ человBки рaдуютсz вкyпэ џбщимъ весeліемъ, нб7о и3 землS свётлw ликyютъ, с™е вzчеслaве, и3 мы2, грёшніи, прилёжнw ти2 вопіeмъ: помоли1сz къ вLцэ њ нaсъ, и3збaвити ны2 t напaсти ви1димыхъ и3 неви1димыхъ вр†гъ, чтyщыz пресвётлую пaмzть твою2.

И$нъ тропaрь, глaсъ т0йже:

Страны2 чeшскіz кнsже преди1вный, правослaвное наслёдіе бlжeнныz людми1лы ўмн0живый, џбразе кр0тости и3 смирeніz, мyдрости и3 безстрaшіz, вёрность зaповэдемъ хrтHвымъ въ житіи2 твоeмъ сохрани1вый, и4стинную вёру въ њкружeніи kзhчества ўтверждaz, тёмже и3 вэнeцъ слaвы t цRS царeй пріsлъ є3си2, и3 нhнэ правослaвныхъ мjра всегw2 назидaеши, моли2, с™е вzчеслaве, всебlгaго бGа ўмири1ти мjръ и3 сп7сти2 дyшы нaшz.

Ще в розробці