Благовірний князь Роман Олегович, Рязанський
День пам'яті (н. ст.)
Місяця липня на 19-й день / червня на 10-й день — Собор Рязанських святих
Святий благовірний князь Роман (Олегович) Рязанський, у миру Ярослав, народився в 1237 році, незадовго до навали татар на Руську землю. Він походив із доблесного роду рязанських князів, які дбали про віру і благочестя. Святий князь Роман примножив чесноти своїх предків, прославивши Рязанську землю подвигом сповідництва.
Дитинство та юність святого князя Романа припали на найперший період монголо-татарського ярма, і це залишило відбиток на долі святого князя Романа, як і тисяч його сучасників. Тоді він був розлучений з батьками. Відомо, що його батько, святий князь Олег Ігорович, був узятий Батиєм у полон і повернувся на батьківщину в 1252 році.
Невідомо, як врятувався від татар юний князь Роман. Існує припущення, що його відвів до Мурома єпископ Рязанський і Муромський Євфросин Святогорець.
Позбавлений рідних і даху над головою, святий князь Роман з юності йшов до сповідницького подвигу шляхом скорбот і страждань. Виховання його було, за благочестивим руським звичаєм, церковне. Через читання Святого Письма в основу життя покладався страх Божий, початок премудрості. Лагідний князь з юності палав любов’ю до Христа і утверджувався в православній вірі. Благочестя й терпіння, любов до вітчизни та цілковита відданість волі Божій вирізняли майбутнього страстотерпця і сповідника.
Коли батько повернувся із татарського полону, благовірний князь був уже сімейною людиною. Його дружина княгиня Анастасія походила із роду великого князя Київського й вирізнялася щирою вірою і благодійністю. Троє синів, княжичі Феодор, Ярослав і Константин, виховувалися в благочесті й страху Божому.
20 березня 1258 року, після смерті князя Олега, який перед смертю прийняв чернечий постриг, благовірний князь Роман вступив на престол великого Рязанського князівства, яке тоді повільно оговтувалося від татарського погрому. Він прийняв управління князівством з надією на Промисел Божий і протягом дванадцяти важких років свого князювання зумів уберегти Рязанські землі від нових руйнувань.
Благовірний князь зі сльозами молився за свою батьківщину і намагався полегшити долю розореного народу. Словом і прикладом свого життя він надихав оточення на любов до рідної землі і Святої Церкви. Татарські збирачі данини, баскаки, злилися на святого князя, оскільки він постійно утримував їх від насильства і заступався за скривджених.
Одного разу один із баскаків доніс хану Менгу-Теміру, що благовірний князь Роман хулить хана і паплюжить його язичницьку віру. Знайшлися люди, які підтвердили наклеп, і хан викликав святого до Орди на суд.
Спокійно вислухав сумну звістку лагідний князь і став збиратися в Орду, на жаль сімейства і всіх жителів Рязані, які щиро його любили.
Вирушаючи до хана, благовірний князь Роман розділив між синами уділи свого князівства і причастився Святих Христових Таїн. В Орді святий князь, за словом літописця, «оправдался, но баскак наусти многи от князей татарских, и они начаша нудити его к вере их». І хан звелів, щоб для свого виправдання він прийняв їхню віру. У пориві благочестивого обурення і любові до віри Христової «он же глагола к ним: “Не достоит православным христианом, оставя веру свою православную, приимати веру басурманскую”. Тогда начаша его бити. Он же глаголаша: “Христианин есть, и воистину, христианская вера свята, а ваша татарская вера погана есть”».
Татари палали люттю і скреготали зубами на святого, але, бачачи непохитність, кинулися на нього й почали бити немилостиво. «Християнин я, — вигукував князь під ударами, — і свята воістину віра християнська!» Він хотів ще говорити, але йому заткнули рота і, закувавши ланцюгами, кинули до темниці.
У задушливому підземеллі, зв’язаний по руках і ногах, святий князь Роман слабшав тілом, але зміцнювався духом. Покірність Промислу Божому, яка була однією із основних чеснот його життя, підтримувала страждальця і давала йому нові сили для перенесення мук. Князь передчував, що на нього чекає, і тільки молився. Долю його вже вирішив хан: він дав татарам наказ умертвити благовірного князя Романа.
З грубою лайкою святого витягнули із темниці й повели на місце страти. Князь спокійно йшов на муку; на обличчі його відбивалося почуття християнської смиренності й душевного спокою. Сповідник Христовий не боявся померти за Нього, але не знав, що чекає на нього найжахливіша зі смертей, а саме смерть повільна.
Прийшовши на місце страти, святий востаннє вирішив випробувати силу свого слова над варварами і став докоряти їм за забобони та жорстокість, погрожував їм гнівом Божим. Йому відрізали язик, а потім піддали страшним мукам: викололи очі, обрізали губи. Благовірному князю також відрізали пальці рук і ніг, потім відсікли руки й ноги. Зрештою, мучителі здерли з його голови шкіру і пронизали його списом.
Таких страждань зазнав в Орді благовірний князь Рязанський Роман Олегович у 19-й день місяця липня 1270 року. Передання свідчить, що його святі мощі було таємно перенесено до Рязані і там із благоговінням віддано землі. Місце поховання залишилося невідомим.
Церковне шанування благовірного князя Романа в лику святих почалося одразу ж після його мученицької кончини. Сучасники називали його новим мучеником і порівнювали з великомучеником Яковом Персіянином († 421; пам’ять 27 листопада / 10 грудня). Літопис говорить про святого: «Придбав собі стражданням Царство Небесне і вінець прийняв від руки Господньої з родичем своїм, великим князем Чернігівським Михаїлом Всеволодовичем, пострадавши по Христі за православну християнську віру».
З 1854 року у день пам’яті святого Романа в Рязані відбуваються хресний хід і молебень. 1861 року в місті освячено храм на честь благовірного князя Романа. Нині в головному вівтарі рязанського кафедрального Борисоглібського собору є переносний престол, освячений в ім’я святого благовірного князя Романа Рязанського. Під час Божественної літургії в цьому соборі, окрім храмових і рядових тропарів, співають тропар страстотерпцю Роману, мудрому правителю Рязанської землі, молитовнику, сповіднику і захиснику православної віри.
Тропарі, кондаки, молитви та величання
Тропарь мученику благоверному князю Роману Рязанскому, глас 1
Муче́ньми странноужа́сными/ и до́блестию терпе́ния/ всех преудиви́л еси́, кня́же Рома́не:/ честны́х бо чле́нов твои́х по соста́вом ре́зание/ и всего́ телесе́ твоего́ раздробле́ние/ претерпе́л еси́ за ве́ру Христо́ву./ Те́мже и возше́л еси́ к Престо́лу Царя́ Христа́ Бо́га/ и яви́лся еси́ но́вый предста́тель Це́ркве Ряза́нския./ Моли́ся у́бо ко Го́споду,/ да мир и благоде́нствие да́рует гра́ду на́шему,/ и испроси́ у Него́ ми́лость и спасе́ние// чту́щим свяще́нную па́мять твою́, многострада́льне.
Кондак мученику благоверному князю Роману Рязанскому, глас 2
Оклеве́танный пред ха́ном в хуле́нии злове́рия его́,/ дерзнове́нно предста́л еси́ суди́щу нечести́вому;/ убоя́вся же Стра́шнаго Суда́ Христо́ва,/ ха́нское повеле́ние и страх поплева́л еси́, святы́й Рома́не./ Те́лом, я́ко розга́, ре́жемый,/ в страда́ниих уподо́бился еси́ Иа́кову Пе́рсянину/ и яви́лся еси́ великому́ченик изря́дный,/ столп и утвержде́ние Це́ркви Ряза́нстей,// засту́пник и воево́да Ру́сский пресла́вный.
Тропaрь, глaсъ №:
Мучeньми странноужaсными и3 д0блестію терпёніz всёхъ преудиви1лъ є3си2, кнsже рwмaне: честнhхъ бо члeнwвъ твои1хъ по состaвомъ рёзаніе и3 всего2 тэлесE твоего2 раздроблeніе претерпёлъ є3си2 за вёру хrт0ву. тёмже и3 возшeлъ є3си2 къ пrт0лу цRS хrтA бGа и3 kви1лсz є3си2 н0вый предстaтель цRкве рzзaнскіz. моли1сz ќбw ко гDу, да ми1ръ и3 бlгодeнствіе дaруетъ грaду нaшему, и3 и3спроси2 ў негw2 млcть и3 сп7сeніе чтyщымъ сщ7eнную пaмzть твою2, многострадaльне.
Кондaкъ, глaсъ в7:
Њклевeтанный пред8 хaномъ въ хулeніи ѕловёріz є3гw2, дерзновeннw предстaлъ є3си2 суди1щу нечести1вому, ўбоsвсz же стрaшнагw судA хrт0ва, хaнское повелёніе и3 стрaхъ поплевaлъ є 3си 2, с™hй рwмaне. тёломъ, ћкw розгA, рёжемый, въ страдaніихъ ўпод0билсz є3си2 їaкwву пeрсzнину и3 kви1лсz є3си2 великом§никъ и3зрsдный, ст0лпъ и3 ўтверждeніе цRкви рzзaнстэй, застyпникъ и3 воев0да рyсскій преслaвный.
Ще в розробці