...

Арапетська ікона Божої Матері

День пам'яті (н. ст.)

Місяця вересня на 6-й день

Арапетська, або Аравійська, ікона Божої Матері належить до числа найдавніших ікон, але відома тільки за ім’ям. Відомостей про місце і час її явлення не збереглося.

Існує декілька припущень щодо того, де і коли могла з’явитися Арапетська ікона. Одні відносять явлення і прославлення ікони до початку IV століття, а саме до 301 року. За іншими джерелами її явлення відноситься до ранішого часу, а саме до I століття, і пов’язане з проповіддю апостола Фоми в Індії.

Інша назва ікони, «О Всепетая Мати», пов’язане з тим, що край «муарового» мафорія Богородиці прикрашений облямівкою з текстом строфи тринадцятого кондака Великого Акафіста церковнослов’янською мовою: «О всепетая Мати, рождшая всех святых Святейшее Слово, нынешнее приношение приемши, от всяких напасти избави всех, и грядущия изми муки, вопиющия Ти: Аллилуиа». Також на облямівці мафорія Богоматері можна прочитати слова, якими починається Великий Акафіст: «Взбранной Воеводе победительная, яко избавляшеся от злых…» У руській іконописній традиції ця іконографія відома з XVII століття.

Найстаріше зображення Богоматері «О Всепетая Мати» зустрічається на кількох аркушах Сійського лицьового іконописного оригіналу XVII століття. На одному із них ікона названа «Арапською». В іконописі початку XX століття можна зустріти також назву «Аравійська».

Ікона являє собою поясне зображення Богоматері в тричвертному повороті, Яка долонями легко підтримує Немовля Христа на рівні Його передпліч. Руки Спасителя підняті й лежать на грудях Богоматері. Іноді голова Божої Матері увінчана казковою царською короною. Одяг Пресвятої Діви зазвичай складається із червоно-коричневого хітона і вишневого «хмарного» мафорія, який є символом небесного світу.

На плечах і голові Богоматері замість звичних зірочок, символів дівства, зображено три медальйони з головами янголів. Православні богослови іноді тлумачать їх як давній символічний образ Трійці. Можливо, в уявленні XVII століття таке іконографічне прочитання образа було пов’язане зі Сходом, Єгиптом і Палестиною, що позначилося в іменуванні ікони «Арабською» або «Аравійською».