p1cj5mrnrkv7s1p31e0atglqoe5

Апостоли від сімдесяти Сила, Силуан, Крискент, Єпенет і Андроник

День пам'яті (н. ст.)

Місяця липня на 30-й день / січня на 4-й день — Собор сімдесяти апостолів

Апостол від сімдесяти Сила був у первісній Єрусалимській Церкві мужем шанованим, “начальником між братами” (Діян. 15:22). Після Собору апостолів 51 року Разом з апостолами Павлом і Варнавою святі Сила та Іуда, члени Єрусалимської Церкви, були послані для роз’яснення християнам соборних рішень. Вони виконали це завдання за сприяння благодаті Святого Духа.

Потім святого Іуду відпустили до Єрусалима. Святий Сила залишився в Антіохії і ревно допомагав апостолу Павлу в його місіонерських подорожах з євангельською проповіддю. Апостоли відвідали Сирію, Кілікію, Македонію.

У місті Филипах їх звинуватили в тому, що вони збурюють народ. За це святих апостолів схопили, били палицями, а потім кинули до темниці. Опівночі, коли святі апостоли Павло і Сила молилися, раптом стався сильний землетрус. Кайдани спали з них, і двері темниці відчинилися. Темничний сторож, злякавшись, що в’язні втекли, хотів накласти на себе руки. Але апостол Павло утримав його. Тоді, з трепетом припавши до ніг апостолів, він з вірою прийняв від них благовістя про Христа. Сторож вивів їх із в’язниці, привів до свого дому, омив їхні рани й охрестився зі всіма своїми домашніми.

Із Филип апостоли Павло і Сила пішли до міст Амфіполя, Аполлонії і Солуні. У кожному місті вони здобували нових учнів Христових і утверджували церкви.

У Коринфі святий апостол Сила був висвячений на єпископа. Там він і закінчив своє життя, звершивши багато знамень і чудес.

Святий апостол Силуан проповідував Слово Боже разом з первоверховними апостолами Петром і Павлом. У Першому соборному посланні святий апостол Петро згадує про нього: “Це коротко написав я вам через Силуана, вірного, як думаю, вашого брата” (1Пет. 5:12). Святий Силуан був поставлений єпископом у Солуні. У цьому місті мученицьки помер, зазнавши багато скорбот і напастей заради Господа.

Про святого апостола Крискента згадує святий апостол Павло у Другому посланні до Тимофія (2Тим. 4:10). Він каже, що Крискент пішов з проповіддю до Галатії. Там він був поставлений єпископом. Потім Крискент проповідував Слово Боже в Галлії.

У місті Вієнні апостол Крискент поставив єпископом свого учня Захарію. Повернувшись до Галатії, святий Крискент мученицьки помер під час правління царя Траяна (98–117).

Святий апостол Єпенет був поставлений єпископом у Карфагені. У Посланні до Римлян святий апостол Павло пише: “Вітайте улюбленого мого Єпенета, який є начаток Ахаії для Христа” (Рим. 16:5). У тому ж Посланні апостол Павло згадує й апостола Андроника: “Вітайте Андроника і Юнію, родичів моїх і в’язнів зі мною, які прославилися між апостолами і ще раніше мене увірували в Христа” (Рим. 16:7).

Святий апостол Андроник був висвячений на єпископа Сирмії Паннонської. Однак проповідь його і святої Юнії поширилася і до інших країн, далеко за межі його єпархії. Трудами святих Андроника і Юнії утверджувалася Церква Христова, язичники зверталися до богопізнання, багато язичницьких капищ припиняли своє існування, а замість них виникали християнські храми.

Із служби на честь святих Андроника і Юнії відомо, що вони прийняли мученицьку кончину за ім’я Христове. За іншими даними, вони померли мирно.

Тропарі, кондаки, молитви та величання

Гражданський шрифтЦерковнослов'янськоюУкраїнською

Тропарь апостолам Силе, Силуану, Крискенту, Епенету и Андронику, глас 3

Лик пяточи́сленный апо́стол Христо́вых пе́сньми восхва́лим,/ Си́лу, Силуа́на, Криске́нта, Андрони́ка со Епене́том,/ си́и бо и́дольскую лесть обличи́ша/ и, неве́рныя в ве́ру улови́вше,// мо́лят непреста́нно о всех, па́мять их велича́ющих.

Кондак апостолам Силе, Силуану, Крискенту, Епенету и Андронику, глас 4

Ло́зие яви́стеся Христо́ва виногра́да,/ гро́здие принося́ще, му́дрии, в доброде́телех,/ вино́ нам спасе́ния источа́юще,/ е́же прие́млюще, весе́лия исполня́емся,/ пра́зднующе всечестну́ю ва́шу па́мять,/ в ню́же моли́теся о оставле́нии грехо́в на́ших,// Госпо́дни апо́столи.

Тропaрь, глaсъ G:

Ґпcли с™jи, моли1те млcтиваго бGа, да прегрэшeній њставлeніе подaстъ душaмъ нaшымъ.

Кондaкъ, глaсъ д7.
Под0бенъ: Вознесhйсz:

Л0зіе kви1стесz хrт0ва віногрaда, гр0здіе приносsще мyдріи въ добродётелехъ, віно2 нaмъ сп7сeніz и3сточaюще: є4же пріeмлюще весeліz и3сполнsемсz, прaзднующе пречестнyю вaшу пaмzть: въ ню1же моли1тесz њ њставлeніи грэхHвъ нaшихъ, гDни ґпcли.

Ще в розробці