...

Апостол від сімдесяти Тимофій, єпископ Ефеський

 

День пам'яті (н. ст.)

Місяця січня на 22-й день / січня на 4-й день — Собор 70-ти апостолів

Святий апостол Тимофій походив із лікаонського міста Лістри в Малій Азії. 52 року він був навернений до Христа святим апостолом Павлом. Коли святі Павло і Варнава вперше відвідали лікаонські міста, апостол Павло в Лістрі зцілив хромого від народження. Багато жителів міста увірували у Христа. Серед них були і майбутній апостол, юнак Тимофій, його мати Євника та бабця Лоїда (Діян. 14:6-12; 2Тим. 1:5).

Насіння віри, посіяне апостолом Павлом у душі святого Тимофія, принесло рясний плід. Він став ревним учнем святого Павла, а згодом його невідлучним супутником і співробітником у проповіді Євангелія.

Апостол Павло любив святого Тимофія і називав його у посланнях своїм улюбленим сином, з вдячністю згадуючи його вірність та відданість. Він також писав Тимофієві: “Ти наслідував мене у вченні, житті, прихильності, вірі, великодушності, любові, терпінні, у гоніннях, стражданнях…” (2Тим. 3:10-11).

65 року Павло висвятив апостола Тимофія на єпископа Ефеської Церкви. Святий Тимофій керував нею п’ятнадцять років. Коли апостол Павло перебував у темниці в Римі, знаючи, що на нього чекає мученицький подвиг, він викликав до себе свого вірного учня і друга апостола Тимофія на останню зустріч (2Тим. 4:9).

Святий Тимофій також закінчив життя мученицьки. Одного разу в Ефесі язичники звершували свято на честь ідолів і носили їх містом, супроводжуючи нечестивими обрядами й піснями. Ревнуючи про славу Божу, святий єпископ Тимофій намагався зупиняти і напоумлювати засліплених ідолопоклонством людей, проповідуючи їм істинну віру у Христа. Язичники в озлобленні кинулися на святого апостола. Вони били його, тягли по землі і, зрештою, побили камінням. Мученицьку смерть за Христа святий апостол Тимофій прийняв 80 року.

У IV столітті мощі апостола Тимофія були перенесені до Царгорода і покладені у храмі Святих апостолів.

Тропарі, кондаки, молитви та величання

Гражданський шрифтЦерковнослов'янськоюУкраїнською

Тропарь апостолу Тимофею Ефесскому, глас 4

Бла́гости научи́вся и трезвя́ся во всех,/ благо́ю со́вестию священноле́пно обо́лкся,/ поче́рпл еси́ от сосу́да избра́ннаго неизрече́нная,/ и ве́ру соблю́д, ра́вное тече́ние соверши́л еси́,/ апо́столе Тимофе́е./ Моли́ Христа́ Бо́га,// спасти́ся душа́м на́шим.

Кондак апостолу Тимофею Ефесскому и преподобномученику Анастасию Персянину, глас 1

Боже́ственнаго ученика́ и спутеше́ственника Па́влова Тимофе́я,/ ве́рнии воспои́м вси́,/ с сим почита́юще му́драго Анаста́сия,/ возсия́вшаго от Перси́ды я́ко звезду́,/ и отгоня́щаго душе́вныя на́ша стра́сти// и неду́ги теле́сныя.

Тропaрь ґпcла, глaсъ д7:

Бlгости научи1всz, и3 трезвsсz во всёхъ бlг0ю с0вэстію, сщ7еннолёпнw њб0лксz, почeрплъ є3си2 t сосyда и3збрaннагw неизречє1ннаz, и3 вёру соблю1дъ, рaвное течeніе соверши1лъ є3си2, ґпcле тімоfeе, моли2 хrтA бGа, сп7сти1сz душaмъ нaшымъ.

Кондaкъ, глaсъ №.
Под0бенъ: Ли1къ ѓгGльскій:

Бжcтвеннагw ўченикA и3 спутешeственника пavлова тімоfeа, вёрніи, воспои1мъ вси2: съ си1мъ почитaюще мyдраго ґнастaсіа, возсіsвшаго t персjды ћкw ѕвэздY, и3 tгонsщаго душє1вныz нaшz стр†сти, и3 недyги тэлє1сныz.

Ще в розробці