Апостол від 70-ти Кодрат
День пам'яті (н. ст.)
Місяця вересня на 21-й день / січня на 4-й день — Собор сімдесяти апостолів
Святий апостол від 70-ти Кодрат був єпископом Афінським і Магнезійським, проповідував слово Боже в Афінах і Магнезії (східний півострів Фессалії). Багатьох язичників навернув він до істинної віри у Христа Спасителя.
Його проповідь викликала ненависть завзятих язичників. Одного разу розлючений натовп напав на апостола, аби побити його камінням. Хранимий Богом апостол Кодрат залишився живий. Тоді його кинули до темниці, де він і помер від голоду. Святе тіло його було поховано в Магнезії.
Апостол Кодрат написав у 126 році апологію на захист християнства. Нині відома лише її частина, процитована істориком Євсевієм у IV столітті: «Діла Спасителя нашого завжди були очевидні, тому що були істинні. Зцілені Ним і воскрешені із мертвих були видимі не лише коли зцілилися і воскресли, а й завжди. Вони жили не тільки під час перебування Спасителя на землі, а доволі довго залишалися в живих і після Його відходу; дехто ж дожив і до нашого часу».
Апологія, представлена святим Кодратом імператору Адріану (117–138 рр.), так подіяла на гонителя християн, що він видав указ, яким велів не засуджувати нікого без доказів.
Тропарі, кондаки, молитви та величання
Тропaрь апостола, глaс 3:
Апо́столе святы́й Кодра́те,/ моли́ ми́лостиваго Бо́га,/ да прегреше́ний оставле́ние// пода́ст душа́м на́шим.
Кондак, глас 4:
Я́ко священнонача́льника че́стна и страда́льца тверде́йша,/ вселе́нная прино́сит Тебе́, Го́споди, Кодра́та апо́стола/ и пе́сньми почита́ет честну́ю его́ па́мять,/ прося́щи всегда́ прегреше́ний оставле́ния// тем дарова́тися пою́щим его́, Благоутро́бне.
Тропaрь ґпcла, глaсъ G:
Ґпcле с™hй кодрaте, моли2 ми1лостиваго бGа, да прегрэшeній њставлeніе подaстъ душaмъ нaшымъ.
Кондaкъ, глaсъ }:
Ћкw свzщенноначaльника чeстна, и3 страдaльца твердёйша, вселeннаz прин0ситъ тебЁ гDи, кодрaта ґпcла, и3 пёсньми почитaетъ честнyю є3гw2 пaмzть, просsщи всегдA прегрэшeній њставлeніz: тёмъ даровaтисz, пою1щымъ є3го2, бlгоутр0бне.