...

Апостол від сімдесяти Акила

День пам'яті (н. ст.)

Мiсяця липня на 14-й день / січня на 4-й день — Собор сімдесяти апостолів

Святий апостол від сімдесяти Акила, імовірно, був учнем апостола Павла, уродженцем Понта, іудеєм, який жив у Римі зі своєю дружиною Прискіллою (пам’ять 13 лютого). У часи правління імператора Клавдія (41–54) всіх євреїв було вигнано зі столиці, і святий Акила з дружиною змушені були виїхати.

Вони оселилися в Коринфі. Невдовзі туди прийшов із Афін з проповіддю Євангелія святий апостол Павло. Познайомившись з Акилою, він став жити у нього в домі і разом з ним та Прискіллою трудився над виготовленням наметів.

Прийнявши Хрещення від апостола Павла, Акила і Прискілла стали його відданими і старанними учнями. Вони супроводжували апостола до Єфеса. Апостол Павло доручив їм продовжувати там проповідь Євангелія, а сам попрямував до Єрусалима, щоб провести там свято П’ятидесятниці.

В Єфесі Акила і Прискілла почули сміливу проповідь прибулого із Александрії єврея Аполлоса, який був навчений у початках віри, але знав тільки хрещення Іоанна Предтечі. Вони покликали його до себе і точніше пояснили шлях Господній.

Після смерті імператора Клавдія євреям було дозволено повернутися в Італію, і тоді Акила і Пріскілла повернулися до Рима. Апостол Павло у своєму Посланні до Римлян згадував про своїх вірних учнів: «Вітайте Прискіллу та Акилу, співробітників моїх у Христі Іісусі, (котрі голову свою покладали за мою душу, яким не я один дякую, але й усі церкви з язичників) і домашню їхню церкву» (Рим. 16:3-4).

У Римі святий Акила пробув недовго: апостол Павло поставив його єпископом в Асію. Апостол Акила ревно трудився в євангельській проповіді в Асії, Ахаїї та Іраклії: навертав язичників до Христа, утверджував у вірі новонавернених християн, висвячував пресвітерів, розтрощував ідолів. В апостольських трудах йому невпинно допомагала свята Прискілла.

Святий апостол від сімдесяти Акила закінчив життя мученицькою кончиною від рук язичників. За переданням Церкви, разом з ним було вбито святу Прискіллу.

Тропарі, кондаки, молитви та величання

Гражданський шрифтЦерковнослов'янськоюУкраїнською

Тропарь апостолу от 70-ти Акиле, епископу Гераклейскому, глас 3

Апо́столе святы́й Аки́ло,/ моли́ Ми́лостиваго Бо́га,/ да прегреше́ний оставле́ние// пода́ст душа́м на́шим.

Кондак апостолу от 70-ти Акиле, епископу Гераклейскому, глас 4

Я́ко ве́лие со́лнце, Це́рковь тя стяжа́вши, сла́вне Аки́ло,/ светлостьми́ уче́ния твоего́ просвеща́ет ве́рно чту́щия тя,// Госпо́день апо́столе.

Тропaрь, глaсъ G:

Ґпcле с™hй ґкЂло, моли2 млcтиваго бGа, да прегрэшeній њставлeніе подaстъ душaмъ нaшымъ.

Кондaкъ ґпcла, глaсъ д7:

Ћкw вeліе с0лнце, цRковь тS стzжaвши, слaвне ґкЂло, свэтлостьми2 ўчeніz твоегw2, просвэщaетъ вёрнw чтyщыz тS, гDень ґпcле.

Ще в розробці